Bilgi

Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Günlük hayatımızda arkadaşlarımızla buluşmak, spor yapmak, eğlenmek, iş yapmak gibi birçok severek yaptığımız aktiviteler vardır. Günün birinde bu aktivitelerin hiç birinden zevk alamaz hatta ve hatta evden çıkamaz hale geldiğimiz zamanlar olabilir. Bu zamanlarda kendimizi yetersiz ve değersiz hissediyor olabiliriz ve kendimizi insanlardan soyutlayabiliriz. Bu duruma depresyon denilmektedir.

Depresyon nedir?

Sözlük anlamına bakacak olursak uyaranlara karşı duyarsızlık gelişimi ve kendine güvenin kaybolması umutsuzluk ve karamsarlık gibi kavramlar biçiminde ortaya çıkan ruhsal bozukluk yani çöküntü durumudur. Buna tıp dilinde “majör depresyon” denilmektedir. Depresyon aslında tedavi edilen bir hastalıktır ancak ciddiye alınması gerekir yani insanın böyle bir durumda hemen bir doktora sorması gerekiyorsa ilacını kullanması gerekir.

Birçok hayatının belli bir döneminde depresyon yaşayabilir. Ancak bu, ergenlerde ve kadınlarda daha fazladır. Depresyon birçok hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Bunların başında diyabet, kalp krizi, felç, bağımlılıklar, asosyallik gibi hastalıklar sayılabilir.

Depresyon türleri nelerdir?

Depresyon türleri 2 ana grupta incelenmektedir. Birincisi klinik depresyon yani majör depresif bozukluk denilen depresyon bir diğeri ise distimik bozukluk. Türlerine gelecek olursak şiddet derecesine göre değerlendirilir hafif ve orta şiddetli ve ağır depresyon olmak üzere kategorize edilebilir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon durumunda insan kendi içine kapanır günün çoğunda depresif hisseder. Günlük aktivitelere ilgisi azalır. Sürekli kendini yemeğe verebilir ve kilo artışı veya azalışı gözlenebilir. Şiddetli uykusuzluk, uyanamama hali gözlenebilir. Düşünce ve hareketlerde yavaşlama söz konusu olabilir. Günün çoğunluğunda yorgun hissetme söz konusu olabilir. Odaklanma ve iş yapamaz hale gelme olabilir. Ölüm ve intihar düşünceleri yaygınlık ile ortaya çıkabilir.

Mevsimsel olarak da depresyon olduğu ortaya çıkmıştır araştırmalar sonucunda. Genel olarak gençlerde ve kadınlarda ortaya çıkan bu durum özellikle sonbaharın gelmesiyle birlikte kış günlerinde yoğun olarak yaşanabilir. Kış günlerinde kişiler kendini bazen ilgisiz, sevimsiz, çirkin bir görüntü olarak algılayabilir ve değişik bir ruh haline görünebilirler.

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisi günümüzde psikiyatri ve psikologların ortak çalışması sonucu gerçekleştirilmektedir. Serotonin ve dopamin isimli kimyasal maddelerin miktarlarını düzenleyen antidepresanlar sayesinde ve bununla birlikte psikoterapi sayesinde %70 oranında iyileşme görülmektedir.

Tabii ki hastalığın daha sonraki dönemlerde ortaya çıkma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Hastalığın ortaya çıkması başka psikolojik rahatsızlıklar ile paralellik gösterebilir. Bu yüzden hastalığı tedavi ederken diğer psikolojik rahatsızlıkların da araştırılması gerekmektedir. Kimi ağır durumlarda hastaneye yatırılmak söz konusu olabilir veya doktor tarafından kişinin keyif aldığı şeylerin tespit edilerek ona çeşitli ödevler verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Rahatsızlıkların Sebebi Nedir? başlıklı makalemizde Kişilik Bozukluğu, Psikolojik Bozukluklar ve psikolojik rahatsızlık askerlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN