Bilgi

Devletin Sağlık Sektörüne Karşı Önlemi

Devletin Sağlık Sektörüne Karşı Önlemi

Türkiye’de sağlık sektörü 1980 – 2000 yılları arasında üç kat birden önem kazanmış, 2002 yılından sonra da özel sağlık sektörü faaliyetleri artış göstererek devlet tarafından desteklenmiştir. Şu an Türkiye’de 701 kamu hastanesi ve 560 özel hastane bulunmaktadır. Hastanelerin önemli kısmı Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerdedir. Bu sebeple devlet hastane açılması için gerekli teşviği sağlamaya çalışmaktadır.

Ayrıca ileri teknolojili tıbbi görüntüleme ve tedavi cihazı, ilaç sektörü, hastane teşvikleri gibi alanlarda yüksek harcamalar yapan devlet, son yıllarda sağlık sektöründe ilerlemekte olduğumuzu, çok iyi doktorlara ve sağlık çalışanlarına sahip olduğumuzu her fırsatta dile getiriyor. Bu nedenle sağlık sektöründe her ihtimale karşı önlem alınıyor.

Hastane Teşvikleri

Ekonomi bakanlığının bu seneki verilerine göre özel hastanelerin açılması ve gerekli sağlık kuruluşlarının yararlanması için 10 adet 200.000.000 TL’lik yatırım teşvik belgesi verilmiştir. Bu sayede 25.000 kişiye istihdam kapısı açılmıştır. Ayrıca sadece İstanbul için 2.5 milyar liralık sabit yatırım yapılmıştır.

Dönüşüm Projesi

Sağlık sektörünün en önemli halkalarından birini Dönüşüm Projesi oluşturmaktadır. 2015 yılında başlayan Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nu tek çatı altında birleştiren dönüşüm projesinin 2018 sonunda toplamda 50 bin yatak kapasiteli hastaneler yapılacağı söyleniyor. İhalesi alınan hastanelerin yatak kapasitesi ise 24 bin civarında. Ayrıca açılacağı planlanan hastanelerin projeleri kamu-özel bir arada yürütülüyor.

TOKİ Hastane Projesi

Toplamda 30 bin yatak kapasiteli olması planlanan ve TOKİ’nin Sağlık Bakanlığı güvencesiyle yürüttüğü hastane projelerinin büyük kısmı tamamlanmış durumdadır. Ayrıca 2018 sonunda yapılması planlanan 90 bin yatak kapasiteli 17 şehir hastanesinin projesi için sektör temsilcileri 2015 yılında çalışmalara başlandığını söylemiştir. Öte yandan TOKİ, 2016 yılında 20 bin yatak kapasiteli 24 yeni şehir hastanesi için ihalelere katılmaya başlamıştır.

Tıbbi Cihazlar

Türkiye’de bulunan tıbbi cihazlar özellikle devlet hastanelerinden ziyade özel hastanelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple son on yılda özel hastaneye gitme oranı .2 artış göstermiştir. MR cihazı için 2015 yılı hesaplamalarına göre kamudaki kullanımı %36 iken özel sektörde kullanımı %64 olmuştur. Bir milyon kişiye yaklaşık 28 adet yüksek teknolojili tıbbi görüntüleme ve tedavi cihazı düşüyor. İleri teknolojili tıbbi görüntüleme ve tedavi cihazları için 2013 yılında yüz altmış üç milyon dolar harcanırken, 2022 yılında bu sayının yüz seksen yedi milyon dolara çıkacağı söyleniyor.

İlaç Sektörü

2013 – 2017 yılları arasında %8.8lik bir ilerleme ile 19 milyarlık kara geçilen ilaç sektörü için de harcamalar, yatırımlar, teşvikler devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Büyük İnsanların Sağlıklı Olması başlıklı makalemizde büyük insanlar ve sağlık, büyük insanlar ve sağlıklı ve büyük insanların sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN