Bilgi

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği çocuklarda sık görülen bozukluklardan bir tanesidir. Dikkat bozukluğu olan çocuklarda Hiperaktivite bozukluğu da görülebilmektedir. Bu durum DEHP (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olarak bilinmektedir. Hiperaktivite göreceli bir durumdur bazı kişilere göre normal gelen davranışlar size göre aşırı bir hal alıyor olabilir.

Dikkat eksikliği bir ruhsal bozukluk olarak adlandırılır. Çocuklar bu durumda hiperaktif olur ve dürtülerini kontrol etmekte zorlanır. Bu kontrol edememe olayı ev ve okul yaşamında çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha yaygındır. Genel olarak okula başlanan ilk yıllarda çocuğun çevresi ile yaşadıkları sorunlarla beraber keşfedilir.

Dikkat eksikliği neden olur?

Dikkat eksikliği nedenlerinden birisi kişilerin travmalar yaşaması neden olabilir. Bu travmalar bireylerin psikolojik sorunlara sahip olmalarına yol açmakla beraber dikkatlerini bir işin üzerine yoğunlaştırmamaya sebep olabilir. Bunların yanı sıra kişiler yaşlandıkça dikkat etmekte sıkıntı yaşayabilirler. Çünkü yaşlandıkça yavaş yavaş beyin hücreleri ölmeye başlar ve bu durumu takip eden unutkanlık ortaya çıkar.

Dikkat eksikliği sebepleri

Kişinin duyu organlarından birinde bir problem olması, motivasyonda eksiklik, düzensiz uyuyup kalkmak, beslenme düzenine dikkat etmeme tarzı durumlar dikkat eksikliğine yol açabilir.

Dikkat eksikliği belirtileri

  1. Asıl işine odaklanmak gerekirken dışarıdan gelen seslerden ve önemsiz faktörler etkilenmek
  2. Çok sık bir şekilde hata yapmaya meyilli olmak, sık görülen dalgınlık ve sakarlıklar
  3. Konsantrasyon gerektiren işlerde bozukluk yaşamak
  4. Yapılan bir iş bitmeden diğerine geçmek
  5. Bir sohbet sırasında hayal dünyasına dalıp anlatılanları anlamamak
  6. Bitirilmesi gereken sorumluluk ve görevleri geciktirmek

Dikkat eksikliği hastalığı

Kişilerin farklı nedenler ile enfeksiyon kapmaları beyinde hasar bırakabilir. Beyin civarında bulunan tümörler de dikkat bozukluğunun nedenlerinden bir tanesi olabilir. Bu yüzden dikkat sorunu içerisinde olan kişilerin bu durumu küçümsememesi ve hemen alanında uzman doktorlara başvurması gerekir.

Dikkat eksikliği tedavisi

Dikkat eksikliği tedavisi mümkün bir bozukluktur. Ancak tedavi esnasında dikkat verilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlar kişinin cinsiyeti, yaşı  ve geçirdiği diğer hastalıklar vardır. Dikkat dağınıklığı ilaçlar yardımıyla tedavisi mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Alerji başlıklı makalemizde bebek odası nemlendirme, çoçuklarda alerji belirtileri ve Çocuklarda burun tıkanıklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN