Bilgi

Diş Kanaması Nasıl Geçer?

Diş Kanaması Nasıl Geçer?

Diş kanaması nasıl geçer diş eti kanaması nasıl durdurulur gibi sorularla sıklıklar karşılaşırız. Öncelikle diş eti kanamasının neden olduğunu tespit etmek gerekir. Dişlerimizi fırçaladığımızda sağlıklı bir şekilde fırçalamadığımızda bakteriler oluşur ve bu oluşan bakteriler diş etlerinde kanamaya neden olurlar. Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi bu oluşan kanamalardır. Sağlıklı olan diş etinde kanama meydana gelmez. Diş eti hastalıklarından korunmanın en etkili yolu dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamanızdır.

Kanamalar Nasıl Önlenir

Diş eti kanamalarından sakınmanın en etkili yolu ağız temizliğidir. Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalar belli aralıklarla gargara yaparsanız ve diş temizliğine özen gösterip periyodik olarak da hekimize görünmeniz oldukça önemlidir. Özen göstermeniz halinde diş eti kanaması yaşama olasılığınız oldukça düşük bir ihtimal olacaktır.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıklarının fark edilmesi, ağız kokusuyla olabildiği gibi diş etlerinin şişmesi kanaması kızarması kötü tat alma şeklinde de olabilir. Sıklıkla hekim kontrolünde olmak bu tür hastalıkları erken teşhis etmek ve dolayısıyla tedavisinin hızlı şekilde yapılması konusunda size yardımcı olacaktır.

Diş eti hastalıklarından korunmak için temizliğe çok önem gösterilmeli düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamalı diş ipi kullanmalısınız. Diş eti iltihaplarında erken teşhis ile tedavi daha hızlı ve kolay olabilmektedir gecikilmiş ise periodontal tedavi tercih edilir.

Diş etinde iltihaplanma çene kemiği erimesi gibi durumlarda periodontal tedavi seçeneği uygulanır. Periodontal tedavi lokal anestezi ile uygulanan bir yöntemdir. Tedavi süresince ve tedavisinde sonra da mutlaka temizliğe özen gösterilmelidir. Diş eti kanamaları genellikle diş eti hastalıklarının belirtisidir ve bu gibi bir durum yaşamanız halinde çok dikkate almanız ve bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. Günlük düzenli diş fırçalamalarını da kesinlikle ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı Nedenleri başlıklı makalemizde baş ağrısı, baş ağrısı bölgeleri ve baş ağrısı çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN