Bilgi

Şeker Hastalığı Ve Beslenme

Şeker Hastalığı Ve Beslenme

Diyabet, insülinin yeterli kadar alınamaması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Diğer adıyla diyabet hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta beslenme ise en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olmakta.

Bu hastalık çeşidinde iyileşmek gibi bir kavram olmamakta olup hasta bireyler ömür boyu bu hastalık ile yaşamak zorundadır. Bu hastalığa yakalanan bireyler için bir çeşit diyet programı eşliğinde yaşamaya devam edilmesi planlanır. Eğer şeker hastalığı gibi sıkıntılarınız var ise mutlaka fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmanız gereklidir.

Diyabet Ve Beslenme

Diyabet hastalığında bireyler mutlaka sağlıklı ve saatlere uygun beslenmelidir. Buna göre uygun diyabet diyeti yapılması gereklidir. Diyabet diyeti kapsamında meyve ve sebze ya da bakliyat tarzı gıdalar tüketilmelidir.

  • Diyabet diyeti listesinde omega 3 yağ asitleri oldukça önemlidir. Bu asitleri vücut kendi üretemediğinden dolayı takviye olarak kullanılmalıdır. Bu kalp sağlığı açısından da avantajlı olmaktadır.
  • Diğer sık sık kullanılması gerekli olan besin ise zeytinyağıdır, bu besine göre iyi kolesterolü yükseltme gibi avantajları bulunur bunun yanı sıra insülin direncini azaltarak, kan şekeri ile stabilize durumuna girmesine yardımcı olur.
  • Yeşil çay, ilaç dışında da adeta tedavi olarak görülen bir besindir. İnsülin artışı gibi olumlu şeyler ve diyabetten dolayı oluşan olumsuzluklara engel olmakta olduğu bilinmektedir.
  • Sarımsak, kalp hastalıklarına karşı oldukça yararlı olup bağışıklık konusunda oldukça önemlidir.

Diyabet Hastalığında Nasıl Beslenilmelidir?

Diyetisyeniniz tarafından özel olarak hazırlanan program sonucunda sizlere kan şekerini kontrol etme konusu göz önüne alınmaktadır. Diyabet hastalığından dolayı sizlere aşırı yağlı beslenme yasaklanmaktadır. Eğer kan şekeri kontrol edilemez ise kan şekeri böbrek ya da kalbe zarar vermektedir.

Sağlıklı bir şekilde beslenerek diyabet hastalığını kontrol altına almanız mümkündür. Eğer diyabet tip 2 ise kilo kaybı oldukça önemli olmakta olabilmektedir. Sağlıklı bir yaşam için diyabet günde en çok üç öğün yemesi gereklidir. Böylece insülin direncinde artış meydana gelmektedir. Bu diyabet diyeti boy ve kilo gibi etkenlerle farklılık gösterebilmektedir. Bu diyet listesinde fiziksel aktivite konusu da oldukça dikkat edici bir unsurdur.

Bir önceki yazımız olan Kabız Yapan Besinler başlıklı makalemizde kabız yapan besinler, kabız yapan gıdalar ve kabız yapan yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN