Bilgi

Diyet Sırasında Yağların Kasa Dönmesi

Diyet Sırasında Yağların Kasa Dönmesi

Diyet yaparken yağları yakıp kas haline getirmemiz için doğru olan beslenme alışkanlığı uygulayıp birlikte fiziksel aktivite yapmalıyız. Beslenme alışkanlığımız da ise karbonhidratları az olarak tüketip yağ ve proteini ise fazla miktar da tüketmeliyiz. Sağlıklı yağları kullanmalıyız. Bunlar çiğ ceviz, çiğ badem, zeytin ve yağı olarak sıralanabilir.

Ayrıca yağ yakmamızı ve metabolizmamızı hızlandırmak için doğru sporu bulup uygulamalıyız. Yağ yaktıran sporlar arasında kardiyo, yoga, pilates ve yüzme gelir. Kardiyo egzersizleri kalp atışlarını hızlandırarak vücudun yağ yakmasını sağlar. Dolaşım sistemini güçlendirir. Form kazanmak için yapmalıyız. Kardiyo egzersizlerinin içine açık havada yaptığımız yürüyüş, koşu, bisiklete binmeyi de alabiliriz.

Kardiyo egzersizlerinin istediğimiz sonuca ulaşması için haftada 4-5 gün günde en az 25-30 dakika yapılması gerekir.

Yağ yakımı için günde ara öğünler ile birlikte beş altı öğün yemeli. Kahvaltıları atlamamalıyız ve kahvaltıda protein ağırlıklı yiyecekleri bol miktar da tüketmeliyiz.

Yağ yıkımını hızlandırmak için diyet sırasında tercih edebileceğimiz besinler.

Acı biber: Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlayan bir besin maddesidir. Acı biber iştahımızın azalmasına sebep olduğundan tok kalmamızı sağlar.

Zencefil: Zencefil sindirim sırasında besinleri sindirmemize sebep olur. Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizma hızımızı artıracak özelliği vardır.

Yeşil çay: Yeşil çayın içerisinde fenol ve kafein bileşenleri vardır. Yeşil çay da vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır.

Protein: Proteinin sindirim süresi karbonhidrata oranla daha fazladır. Protein ağırlıklı yiyecekler ile beslendiğimiz de sindirim sistemimiz daha fazla enerjiyi ihtiyaç duyacağından yakılan kalori miktarı artar. Bu sayede yağ yakımı fazla olur.

Lifli yiyecekler: Lif besinlerin sindirilmeyen kısımlarına denir. Lif sindirim yaptığımız esnada vücudumuzun kullandığı enerjiyi artırarak metabolizmamızın daha fazla çalışmasını sağlar. Ayrıca lifli gıdalar kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı olan sorunları önlemeyi sağlar. Lifli gıdalar brokoli, ıspanak, elma, greyfurt, lahana, yulaf, fındık, badem ve kabak çekirdeği olarak sıralayabiliriz.

Tarçın: Tarçının zayıflamamız için iki özelliğe sahiptir. Birinci özelliği kan şekerini düzenler. Ayrıca öğünlerimiz arasında açlığı bastırarak yemek yetikten sonra daha fazla zaman tokluk hissi verir. İkinci özelliği ise sindirim yaptığımız sırada vücut sıcaklığımızı artırarak metabolizmamızı hızlandırıp daha fazla enerji harcamamızı sağlamaktır.

Bir önceki yazımız olan İdeal Kilo Sağlıklı Kilodur başlıklı makalemizde ideal kilo, ideal kilo alma ve ideal kilo aralığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN