Bilgi

DİYET YAPANLAR İÇİN ÖNERİLER

DİYET YAPANLAR İÇİN ÖNERİLER

Birden başlanıp çabuk bırakılan diyet listesi kilo vermemiz yerine daha fazla kilo almamıza neden olacaktır. Bu nedenle diyet listemize sadık kalmalıyız. İlk önce vermemiz gereken kiloyu belirlemeliyiz. Ardından ise besleme alışkanlığımızı değiştirerek başarılı sonuçlar alabiliriz.

Motivasyonumuzu bozacak şeyleri düşünmemeliyiz. Ayda 1-2 kilo versem yılda 12-24 kilo eder diyerek kendimizi rahatlatıp yapacağımıza inanarak kendimizi cesaretlendirip hedefimize ulaşabiliriz.

Sık sık tartılmamız doğru bir yöntem değildir. Bir ayda 4-6 kilo değişimi normaldir. Bunun içinde haftada 1-1,5 kilo kaybı metabolizmamız için normal sayılır. Daha fazla kilo vermeyi beklemek doğru değildir. Bu durum hayal kırıklığına uğramamıza neden olarak moralimizin bozulmasına ve motivasyonumuzun azalmasına neden olur.

Kendimizi ödüllendirmeliyiz. Diyet listesine başladıktan sonra verdiğimiz her kilo bizim için bir başarı sayılır. Kişiler kendilerini ödüllendirmelidir. Ama bu diyeti tam olarak bozmak değildir. Sevdiğimiz bir kıyafeti almak uzun zamandır gitmediğimiz bir yere gitmek, beğendiğimiz bir yemeği yemek saç modelimizi değiştirmek gibi şeyler güzel bir öneri olabilir.

Diyet programını uygularken hep bardağın dolu tarafını görmeliyiz. Buda bizim diyeti bozmayıp uzun süre devam ettirmemize ve başarıyla sonuca ulaşmamıza sebep olacaktır. Diyet yaparken kendimizi hayatın güzelliklerinden mahrum bırakmamalı onlardan dışlamamalıyız. Sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlığımızı değiştirmeliyiz bu programı bir ilke edinmeliyiz.

Her gün içerisinde dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Et, süt, sebze, meyve, yumurta ve tahıl besin gruplarından yeterli ölçülerde yemeye özen göstermeliyiz. Biz diyet yaparken çevremizde istediğini yapan kişiler olacaktır. Kendimizi bu durumda yasaklı bir program içerisinde imiş gibi görerek dışlanmış hissetmemeliyiz.

Yemek yeme istediğimiz doğduğunda kendimizi sorgulamalıyız. Çünkü çoğu insan sıkıldığında, mutsuz olduğunda, sinirlendiğinde veya mutlu olduğu durumlarda açlık hisseder. Böyle hissettiğimiz zamanlar da neden aç hissediyorum diye kendimizi sorgulamalıyız ve duygu yoğunluğuna bağlı bir açlık hissi ise şayet kalorisi az olan şeyleri yemeliyiz. Örneğin yaz mevsiminde salatalık, domates ve yoğurt olabilir. Yoğurt eklemek daha doğru bir seçim olacaktır. Daha doyurucudur daha fazla tok kalmamızı sağlar. Çalışıyor isek işyerimizdeki çekmecemizi yeniden düzenlememiz de fayda vardır. Çekmecemizdeki çikolata, gofret, büsküvi yüksek miktarda kalori almamıza neden olacağından onların yerine meyve, leblebi, galete gibi sağlıklı ara öğünler tercih etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan DİYET YAPANLAR İÇİN UYGULAMALAR başlıklı makalemizde diyet uygulamaları, diyet ve kahvaltı ve diyet ve protein hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN