. DİYET YAPANLAR İÇİN UYGULAMALAR | Sağlıklı Yaşam Portalı |
Bilgi

DİYET YAPANLAR İÇİN UYGULAMALAR

DİYET YAPANLAR İÇİN UYGULAMALAR

Aldığımız kiloları sağlıklı bir şekilde vermemiz için bir diyet programı yapıp uygulama yaparak istediğimiz sonucu ulaşabiliriz. Dikkatli bir şekilde yemek yemeliyiz. Nerede ne kadar yemek yiyoruz bunlara dikkat etmeliyiz. Yediğimiz yemekleri çok çiğneyip yavaş bir şekilde yemeye özen göstermeliyiz. Bu beynimize tokluk hissi vererek açlık hissimizi azaltacaktır. Bu durum hem aldığımız kiloları sağlıklı bir şekilde vermemizi sağlayacak ve aşırı derecede yemek yeme istediğimizin önüne geçecektir.

Kahvaltıyı beslenmemiz sırasında alışkanlık haline getirip atlamamalıyız ve kahvaltı sırasında protein ağırlıklı yiyecekler tercih etmeliyiz.

Protein ağırlıklı yiyecekler hem iştahımızı kesecek hem de uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır. Protein içeren yiyecekler arasında kahvaltımız için tercih edeceklerimiz arasında yumurta, yulaf, ceviz ve peynir yer alabilir. Şekeri ve karbonhidratı kesmeliyiz. Çünkü karbonhidratlar lif maddesi içermemektedir. Karbonhidratların için de pirinç, beyaz ekmek ve makarna yer alır. Bu yiyeceklerin sindirimi çabuk gerçekleşerek kanda hızla glikoza dönüşür. Kanımıza aşırı oranda glikoz girer. Bu durum kanımızdaki glikoz hormonunu artırarak dokularımızda ki yağ miktarının artmasına sebep olarak kilo almamızı sağlar. Beslenmemiz sırasında mümkün oldukça beyaz ekmek yerine yulaf, çavdar ve tam tahıllı ekmeği tercih etmeliyiz.

Yüksek oranda şekerli yiyecekler yerine(gofret, çikolata, pasta ve börek ) meyve, fındık, ceviz ve bademi tercih edebiliriz. Meşrubatlar yerine bitki çaylarını tercih etmeliyiz. Kilo alımını önlemek için lifli gıdaları tercih etmeliyiz. Bunların arasında tam buğday ekmeği, çavdar, yulaf, meyveler, sebzeler ve baklagiller gelir.

Diyet listemizde fermante besinlerde olmalıdır. Fermante besinler vücudumuzdaki kötü bakterilerin çoğalmasını azaltarak iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bu besinlerin arasında kefir, yoğurt, peynir, sirke turşu ve boza gelir. Kefir aşırı derecede obez olan kişiler de kilo azalmasına neden olacaktır.

Prebiyotik besinleri de diyetimiz de yer vermeliyiz. Bu besinler arasında meyve, sebzeler, soğan, sarımsak, pırasa, muz, yulaf ve tam tahıllar yer alır. Prebiyotik besinler kilo kontrolümüzü dengeleyen iyi bakterilerin büyümesine ve bu bakterilerin aktivite de bulunmasına yardımcı olur.

Uykumuzu da özen göstermeliyiz 5-6 saatten az olan uyku kilo almamıza neden olacaktır. Çünkü az ya da yetersiz uyku uyumamız ile aldığımız kaloriyi enerjiye dönüştürmemiz yavaşlayacaktır. Bu durumda metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda ise vücudumuzda kullandığımız enerji artıp yağa dönüşecektir. Yani az kalitesiz uyku yağ depolanmasına sebep olacaktır. Stres seviyemizi dengelemeliyiz. Stres vücudumuzda ki hormonlarımızı etkileyip fazla yemek yememize ve kilo almamıza sebep olur.

Stresi azaltmak için ise yoga, meditasyon, nefes çalışması ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra açık havada yürüyüş de yapabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Aç Kalmadan Sağlıklı Bir Şekilde Formda Kalabilirsiniz başlıklı makalemizde aç kalmadan sağlıklı formda kalma, diyet listesi ve vitaminler ve Sağlıklı Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN