Bilgi

Diyetiniz için Sağlıklı 25 ipucu

Diyetiniz için Sağlıklı 25 ipucu

Diyetinizi Sağlıklı Yapmak için 25 Basit İpuçları

Sağlıklı bir diyet, birçok kronik hastalığa yakalanma riskinizi azaltmak ve vücudunuzu sağlıklı tutmak gibi birçok sağlık yararı sağlamak için bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, diyetinizde büyük değişiklikler yapmak bazen çok bunaltıcı görünebilir. Bunun yerine büyük değişiklikler yapmak, yerine birkaç küçük değişikler ile başlamak daha iyi olabilir. Bu makalede biraz daha sağlıklı normal bir diyet nasıl yapılabilir 25 ayrı başlıkla siz değerleri misafirlerimize anlatmak istedik.

 1. Yavaş Yemek Yiyin

Hızlı yemek, ne kadar yediğinizi ve kilo alma olasılığınızı oldukça etkiler. Aslında, farklı yeme hızlarını karşılaştırarak yapılan çalışmalar, hızlı yiyenlerin yavaş yiyenlerden daha obez olma ihtimalinin %115’ine kadar olduğunu göstermektedir. İştahınız, ne kadar yediğiniz ve ne kadar dolu olduğunuzun hepsi hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu hormonlar aç ya da tok olup olmadığınızın sinyalini beyine verir. Bununla birlikte, beyninizin bu mesajları alması yaklaşık 20 dakika sürer, bu nedenle daha yavaş yemek, beyninize tok olduğunuzu algılaması gereken zamanı çevirir. Çalışmalar yavaş yavaş yemek ve yediğinizi tüketmek kalori sayısını azaltmak ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstererek, bunu doğrular. Yavaş yavaş yemek de daha iyi kilo bakımı ile bağlantılı olan daha kapsamlı çiğneme ile bağlantılıdır. Bu nedenle, sadece daha yavaş yiyerek ve daha sık çiğneyerek, çok fazla yeme ve fazla kilo alma riskinizi azaltabilirsiniz.

 1. Tam Tahıllı Ekmek Seçin-Rafine li Değil

Geleneksel rafine tahıl ekmeği yerine tam tahıllı ekmek seçerek diyetinizi biraz daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Birçok sağlık meselesine bağlı rafine edilmiş tahılların aksine, kepekli tahıllar tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Ayrıca çinko, demir, magnezyum ve manganez gibi iyi bir lif, B vitaminleri ve çeşitli mineral kaynağıdır. Birçok çeşitli tam tahıllı ekmek mevcut ve birçoğu rafine li ekmekten daha iyi tadı var. Ekmeğinizin sadece tam tahıllarla yapıldığından emin olmak için etiketi okuduğunuzdan emin olun, tam ve rafine edilmiş tahılların bir karışımı değil. Ekmeğin tam tohum veya tahıl içerdiği de tercih edilir.

 1. Diyetinize Yunan Yoğurdu Ekleyin

Yunan yoğurt (veya Yunan tarzı yoğurt) düzenli yoğurt daha kalın ve creamier olduğunu. Düz yoğurttan aşırı miktardaki peynir suyunun uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Sonuç, yağ ve proteini normal yoğurttan daha yüksek bir yoğurttur. Aslında, aynı miktarda normal yoğurtta bulunan protein miktarının üç katına veya 100 gram başına 9 grama kadar içerir. İyi bir protein kaynağı yemek, daha uzun süre dolgun hissetmenize yardımcı olur, iştahınızı yönetmenize ve genel olarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Ayrıca, Yunan yoğurt gergin olduğundan, düşük karbonhidratlı bir diyet takip veya laktoz intoleransı olanlar için uygun hale düzenli yoğurt daha az karbonhidrat ve laktoz içerir. Sadece protein ve besin ağır bir doz için Yunan yoğurt ile bazı atıştırmalıklar veya düzenli yoğurt çeşitleri değiştirin. Sadece aromalı olanlar ilave şeker ve diğer sağlıksız maddeler ile dolu olduğu gibi, aromalı olmayan çeşitleri almadığınızdan emin olun.

 1. Bir Liste Hazırlamadan Alışveriş Yapmayın

Market alışverişine gittiğinizde istihdam etmek için iki önemli strateji vardır: alışveriş listenizi vaktinden önce yapın ve mağazada aç kalmayın. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmeden alışverişe gitmeyin. listenize yaparak, sadece sağlıklı ürün satın almış olmazsınız aynı zamanda paranızdan tasarruf etmiş olup eviniz dede sağlıklı gıdalar bulundurmuş olursunuz .

 1. Tercihen Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Yumurtalar inanılmaz derecede sağlıklıdır, özellikle sabahları yerseniz. Çeşitli kalori ile eşleşen kahvaltı türlerini karşılaştırarak çalışmalara baktığınızda, yumurtalar en üstte ortaya çıkar. Sabahları yumurta yemek dolgunluk duygularını arttırır. Bu insanlar kilo kaybı için oldukça yararlı olabilir önümüzdeki 36 saat içinde daha az kalori tüketmek neden olduğu gösterilmiştir. Sağlıklı genç erkeklerde yapılan bir çalışma, yumurtaların tahıl veya kruvasandan oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha fazla dolgunluk, daha az açlık ve daha düşük bir yemek arzusuna neden olduğunu gösterdi. Aslında, kahvaltısını yumurta ile yapan erkekler, diğer kahvaltıları yiyenlere kıyasla öğle ve akşam yemeklerinde 270-470 daha az kalori verirler. Bu nedenle, mevcut kahvaltınızı yumurta ile değiştirmek sağlığınız için büyük faydalara neden olabilir.

 1. Protein Alımınızı Artırın

Protein genellikle besinlerin kralı olarak adlandırılır ve bazı süper güçler var gibi görünüyor. Açlık ve tokluk hormonlarınızı etkileme kabiliyeti nedeniyle, makro besin maddelerinin en çok doldurulması anlamına gelir. Bir çalışma, protein alımını %15 ila %30 oranında arttırmanın, insanların yediklerini aktif olarak kısıtlamadan günde 441 daha az kalori yediğini gösterdi. Dahası, protein, metabolizmanızın hızını belirleyen kas kütlesini korumanıza yardımcı olur. Yüksek protein alımı, yaktığınız kalorinin sayısını günde 80-100 arttırabilir. Bu, kilo kaybı sırasında ve yaşınız (25, 26) sırasında ortaya çıkabilecek kas kütlesi kaybını önlemek için özellikle önemlidir. Her yemek ve atıştırmalık protein kaynağı eklemeyi hedefliyoruz. Daha uzun süre dolgun hissetmenize, isteklerinizi frenlemenize ve aşırı yemek yemenize yardımcı olacaktır. İyi protein kaynakları süt ürünleri, fındık, fıstık ezmesi, yumurta, fasulye ve yağsız et içerir.

 1. Yeterli Su İçin

Sağlığınız için yeterli su içmek önemlidir. Birçok diyet çalışmasında içme suyu kilo kaybı, kilo bakımı olarak gözlenmektedir ve hatta günlük olarak kalori yaktığınıda göstermiştir. Çalışmalar, yemeklerden önce içme suyunun, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde sonraki yemek sırasında iştah ve kalori alımını azaltabileceğini de göstermektedir. Bununla birlikte, en önemli şey diğer içecekler yerine su içmektir. Bu büyük ölçüde şeker ve kalori alımını azaltabilir. Çoğunlukla su içen kişilerin ortalama olarak günde 200 daha az kalori tükettiği, ve aynı zamanda diğer içeceklere göre de daha az kalori tükettiği gösterilmiştir.

 1. Izgara veya kızartma yerine fırında veya Derin kızartma

Yemeğinizi hazırlama şekli, sağlığınız üzerindeki etkilerini büyük ölçüde değiştirebilir. Izgara, kızartma, ve derin kızartma, et ve balık hazırlamanın tüm popüler yöntemleridir. Bununla birlikte, bu tür pişirme yöntemleri sırasında, polisi klik aromatik hidrokarbonlar (PAHs), ileri glikasyon son ürünleri (yaş) ve heterosiklik aminler (HCAs) gibi birçok potansiyel olarak toksik bileşik oluşur. Bu bileşiklerin hepsi kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır. Sağlıklı pişirme yöntemleri pişirme, broiling, simmering, yavaş pişirme, basınçlı pişirme, pilav ve sous-vide içerir. Bu yöntemler, bu zararlı bileşiklerin oluşumunu teşvik etmez ve böylece yiyeceklerinizi daha sağlıklı hale getirir. Bununla birlikte, ara sıra ızgaranın veya derin kızartmanın tadını çıkaramayacağınızıda biliyoruz, ancak bu yöntemleri idareli olarak kullanmaya çalışın.

 1. Omega-3 ve D vitamini takviyeleri alın

Dünya çapında şaşırtıcı sayıda insan, ABD nüfusunun %42’si (45, 46) dahil olmak üzere D vitamini eksikliği vardır. D vitamini, kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminin uygun işlevi için çok önemli olan yağda çözünen bir vitamindir. Aslında, vücudunuzdaki her hücrenin önemini belirten D vitamini için bir reseptör vardır. D vitamini çok az gıdada bulunur, ancak yağlı deniz ürünleri genellikle en yüksek miktarları içerir. Omega-3 yağ asitleri, yağlı deniz ürünlerinde bulunan başka bir besin maddesidir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak, kalp sağlığını korumak ve beyin fonksiyonunu teşvik etmek de dahil olmak üzere birçok önemli role sahiptirler. Batı diyeti genellikle inflamasyonu teşvik eden ve birçok kronik hastalığa bağlı olan omega-6 yağ asitleri açısından çok yüksektir. Omega-3s bu iltihapla savaşmaya ve vücudu daha dengeli bir durumda tutmaya yardımcı olur. Yağlı deniz ürünlerini düzenli olarak yemiyorsanız, bir ek almayı düşünmelisiniz. Omega-3s ve D vitamini genellikle bir ek olarak birlikte bulunabilir.

 1. Favori “Fast Food” Restoranı Değiştirin

Dışarıda yemek, yemek sağlıksız yemek yiyeceğiniz anlamına gelmez. En sevdiğiniz fast food restoranınızı daha sağlıklı seçeneklerle “yükseltmeyi” düşünün. Lezzetli ve sağlıklı yemekler sunan birçok sağlıklı fast food restoranı ve füzyon mutfağı vardır. Alternatif olarak, bir şehir, yer veya adresin yakınında arama yapın Dahası, genellikle bu yemekleri çok iyi bir fiyata alabilirsiniz.

 1. Haftada En Az Bir Yeni Sağlıklı Tarifi Deneyin

Akşam yemeği için ne olması gerektiğine karar vermek, hayal kırıklığının sürekli bir nedeni olabilir, bu nedenle birçok kişi aynı tarifleri tekrar tekrar kullanma eğilimindedir. Şans, yıllardır otopilot olarak aynı tarifleri pişiriyorsun. Bunlar sağlıklı veya sağlıksız yemek tarifleri olsun, yeni bir şey denemek her zaman sağlıklıdır. Haftada en az bir kez yeni bir sağlıklı tarifi yapmayı deneyin. Bu, yiyecek ve besin alımlarınızı değiştirebilir ve rutininize yeni ve sağlıklı tarifler ekleyebilir. Alternatif olarak, en sevdiğiniz tarifin daha sağlıklı bir versiyonunu yapmaya çalışın.

 1. Patates Kızartması Yerine Pişmiş Patates Seçin

Patatesler çok lezzetli ve birçok yemek için ortak bir yanı vardır. Bununla birlikte, hazırlandıkları yöntem büyük ölçüde sağlık etkilerini belirler. Yeni başlayanlar için, 100 gram pişmiş patates 94 kalori içerirken, aynı miktarda patates kızartması üç kat fazla veya 319 kalori içerir. Ayrıca, kızartılmış patates kızartması genellikle aldehitler ve trans yağlar gibi zararlı bileşikler içerir. Patates kızartmalarını pişmiş veya haşlanmış patateslerle değiştirmek, kalorileri düşürmenin ve bu zararlı bileşiklerden kaçınmanın harika bir yoludur.

 1. Önce Yeşilliklerinizi Yiyin

Yeşilliklerinizi yemenizi sağlamak için iyi bir yol, izlemelisiniz.. Bunu yaparak, büyük olasılıkla tüm yeşilliklerinizi bitireceksiniz. en büyük ve yemeklerin diğer, belki de daha az sağlıklı, bileşenlerinden daha az yemeye uygun olacaksınız. Bu, genel olarak daha az ve daha sağlıklı kalori yemenize neden olabilir, bu da kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca, karbonhidrat açısından zengin bir yemekten önce sebze yeme kan şekeri düzeyleri üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir. Karbonhidratların kan dolaşımına emildiği hızı yavaşlatır ve diyabetli kişilerde hem kısa hem de uzun süreli kan şekeri kontrolüne fayda sağlayabilir.

 1. Meyve Suyu İçmek Yerine Meyvelerinizi Yiyin

Meyveler çok sağlıklıdır. Bunlar su, lif, vitamin ve antioksidanlar ile yüklenir. Çalışmalar meyve yemeyi kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi çeşitli hastalıkların azaltılmış riskine tekrar tekrar bağlamıştır. Meyveler lif ve çeşitli bitki bileşikleri içerdiğinden, şekerleri genellikle çok yavaş sindirilir ve kan şekeri seviyelerinde büyük sivri uçlara neden olmaz. Ancak, bu durum meyve suları için geçerli değildir. Birçok meyve suları bile gerçek meyve yapılmış değil, daha ziyade konsantre ve şeker değildir. Şekerli bir meşrubat kadar şeker bile içerebilirler. Gerçek meyve suları bile tüm meyveler tarafından sağlanan lif ve çiğneme direncinden yoksundur. Bu, meyve suyunun kan şekeri seviyenizi yükseltmesi çok daha olası hale getirir.

 1. Evde Daha Sık Yemek Pişirin

Dışarıda Yemek yemekten ziyade çoğu gece evde yemek pişirmeye çalışın. Birincisi, bütçeniz korumuş olacaksınız. İkincisi, yiyeceklerinizi kendiniz pişirerek, içinde tam olarak ne olduğunu bileceksiniz. Herhangi bir gizli sağlıksız veya yüksek kalorili maddeler hakkında merak etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca, büyük porsiyon pişirerek, ertesi gün için kalanlar da olacak ve daha sonra sağlıklı bir yemek de sağlayacaksınız. Son olarak, evde pişirme, özellikle çocuklar arasında aşırı kilo alma riskini azalttığı gösterilmiştir.

 1. Daha Aktif Olun

İyi beslenme ve egzersiz genellikle el ele gider. Egzersiz, ruh halinizi geliştirmenin yanı sıra depresyon, anksiyete ve stres duygularını azalttığı gösterilmiştir. Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmenin yanı sıra, egzersiz kilo vermenize, enerji seviyenizi artırmanıza, kronik hastalık riskini azaltmanıza ve uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir. -Orta ve yüksek yoğunluklu egzersiz her gün 30 dakika kadar yapmalısınız, ya da sadece Merdiven çıkmak veya mümkün olduğunca kısa yürüyüşler de yapabilirsiniz.

 1. Şekerli İçeceklerinizi şekersiz veya Soda ile değiştirin

Şekerli içecekler muhtemelen içebileceğiniz en büyük zararlı şey olabilir. Kalp hastalığı, obezite ve Tip 2 diyabet de dahil olmak üzere birçok hastalığa bağlı olan sıvı şeker ile yüklenirler. Ayrıca, beyin katı kalori kaydeder aynı şekilde sıvı kalori kaydetmez. Bu, daha az yiyerek içtiğiniz kalorileri telafi etmediğiniz anlamına gelir. Bir 17 ons (500 ml) şekerli soda yaklaşık 210 kalori içerebilir. Şekerli içeceğinizi şekersiz bir alternatifle değiştirmeyi deneyin sade soda ile değiştirin. Bunu yapmak ekstra kalorileri yok eder ve fazla şeker ve kalori alımını azaltır.

 1. “Diyet” Gıdalarından Uzak Durun

Sözde “diyet gıdaları” çok aldatıcı olabilir. Genellikle yağ içeriği önemli ölçüde azalmış ve sıklıkla “yağsız”, “az yağlı”, “yağ azaltılmış” veya “düşük kalorili” olarak adlandırılmıştır. Bununla birlikte, sağlanan yağın, şekerin ve diğer bileşenlerin sıklıkla eklendiği kayıp lezzet ve dokuları telafi edebilirsiniz. Bu nedenle, birçok diyet gıdaları daha fazla şeker ve hatta bazen daha fazla kalori içeren tam yağlı muadillerinden daha fazladır. Bunun yerine, meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri tercih edin.

 1. Geceleri İyi Uyuyun

İyi uykunun önemi abartılamaz. Uyku yoksunluğu, iştah artışını bozar, çoğu zaman iştah artışıyla sonuçlanır, bu da artan kalori alımı ve kilo alma ile sonuçlanır. Aslında, çok az uyuyan insanlar yeterince uyku alanlardan önemli ölçüde daha fazladırlar. Uykudan mahrum kalmak da konsantrasyon, üretkenlik, atletik performans, glikoz metabolizması ve bağışıklık fonksiyonunu olumsuz olarak etkilemektedir. Dahası, inflamatuar hastalıklar ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalık riskinizi artırır. Bu nedenle, tercihen bir seferde yeterli miktarda kaliteli bir uyku almayı denemek önemlidir.

 1. Kurutulmuş Meyveler Yerine, Taze Meyveler Yemelisiniz

Meyveler çok sağlıklı ve besinler, lif ve antioksidanlar ile doludur. Çoğu çeşit taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak satın alınabilir. Her ne kadar tüm türler nispeten sağlıklı olsa da, kurutulmuş meyveler daha konsantre bir kalori ve şeker kaynağıdır, çünkü tüm su uzaklaştırılmıştır. Taze veya dondurulmuş meyvelerin 3.5-ons (100 gram) porsiyonu 32-35 kalori içerirken, 3.5 ons kurutulmuş çilek yaklaşık 396 kalori içerir. Kurutulmuş çeşitleri genellikle şekerle kaplıdır ve şeker içeriğini daha da arttırır. Taze çeşitleri tercih ederek, şekerde daha düşük ve kalorilerde çok daha düşük olan çok daha lezzetli bir atıştırmalık elde edersiniz.

 1. Cips yerine patlamış mısır yiyin

Patlamış mısırın besin ve lifle dolu bir tahıl olduğu şaşırtıcı olabilir. Yağsız patlamış mısır patlamasının 3.5 gramlık (100 gramlık) porsiyonu 387 kalori ve 15 gram lif içerirken, aynı miktarda 547 kalori ve sadece 4 gram lif içerir. Tam tahıllar açısından zengin diyetler, azaltılmış inflamasyon ve kalp hastalığı riski gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Sağlıklı patlamış mısır için evde kendi patlamış mısırınızı deneyin (mikrodalgada patlamış mısır çeşitlerini değil) veya yağsız patlamış mısır satın alın. Birçok ticari çeşit, patlamış mısırını yağ, şeker ve tuzla hazırlayarak patates cipsinden daha sağlıklı hale getirir.

 1. Sağlıklı Yağlar Seçin

Ne yazık ki, son derece işlenmiş tohum ve bitkisel yağlar son birkaç on yıl içinde bir elyaf haline gelmiştir. Örnekler arasında soya fasulyesi, pamuk tohumu, ayçiçeği ve kanola yağları bulunur. Bu yağlar son derece işlenmiş ve omega-6 yağ asitleri yüksek, ama omega-3s eksikliği vardır. Yüksek omega-6 ila omega-3 oranı iltihaplanmaya neden olabilir ve kalp hastalığı, kanser, osteoporoz ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Sızma zeytinyağı, avokado yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı alternatifler için bu sağlıksız yağları değiştirin.

 1. Daha Küçük Tabaklardan Yiyin

Yemek takımınızın büyüklüğünün ne kadar yediğinizi etkileyebileceği kanıtlanmıştır. Büyük bir tabaktan yemek, küçük bir tabaktan yemek yemenin daha büyük görünmesini sağlayabilir. Çalışmalar bunu destekledi ve yiyecekleri büyük bir kapta veya büyük bir tabakta servis edildiğinde insanların %30 daha fazla yemek yeme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, her zamankinden daha fazla yediğinizi fark etmezseniz, bir sonraki yemekte daha az yiyerek telafi etmeyeceksiniz. Daha küçük yemek takımlarından yiyerek, beyninizi daha fazla yemek yediğinizi düşünerek kandırarak kendinizi aşırı yemek den kaçırabilirsiniz.

 1. Salata Sosunuzu Yanınıza Alın

Bazı insanlar restoranlara gittikleri zaman yüksek kalorili besinler tüketirken bazı insanlar ise restoranda dahi olsa salata gibi yüksek lifli, doyurucu ve sağlıklı besinler isteme iradesine sahiptir. Hatta restorandaki salata soslarının içeriğini bildiği için sos konusunda da çok dikkatli davranmaktadırlar. Sosların içerisinde bulunan yüksek kaloriden yanlarında götürdükleri soslarla vücutlarına gereksiz besinlerin girmesini engellemektedir. Bu sayede daha az kalori almakta ve sağlıklı beslenmektirler.

 1. Kahveni İç.

Dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan kahve çok sağlıklıdır. Aslında, önemli bir antioksidan kaynağıdır ve diyabet, zihinsel düşüş ve karaciğer hastalığı gibi daha düşük bir risk gibi birçok sağlık yararları ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, birçok ticari kahve çeşidi şeker, şurup, krema, tatlandırıcılar ve süt gibi birçok ek bileşen içerir. Bu içeceklerin çoğu bir bardakta pratik olarak tatlandırılır. Bu çeşitlerin içilmesi, kahvenin sağlık yararlarını hızla ortadan kaldırır ve bunun yerine çok sayıda istenmeyen kalori ve şeker ekler. Bunun yerine, kahvenizi siyah içmeyi deneyin veya sadece az miktarda süt veya krema eklemeyi deneyin ve tatlandır maktan kaçının.

Diyetinizi bir anda tamamen elden geçirmek felaket için bir reçete olabilir.

Bunun yerine, diyetinizi daha sağlıklı hale getirmek için bu makaledeki küçük değişikliklerden bazılarını dahil etmeye çalışın.

Bu ipuçlarından bazıları porsiyon boyutlarınızı makul tutmanıza yardımcı olurken, diğerleri besinleri eklemenize veya yeni bir şeye adapte olmanıza yardımcı olur.

Birlikte, alışkanlıklarınızda büyük bir değişiklik olmadan genel diyetinizi daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir hale getirme üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde Dukan, Dukan diyeti ve Dukan diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Her öğünde yemek yerken sanki biri beni bekliyormuş, sanki acelem varmış, sanki önümdeki yemeği alacaklarmış gibi hızlı hızlı yiyorum ve bu beni ciddi derecede rahatsız ediyor fakat bu alışkanlığımdan bir türlü vazgeçemiyorum. diyet yapmaya çalıştım ama maalesef beceremedim yani zayıflayabilme m için aç kalmam gerektiğini düşünüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN