Bilgi

Diyette Karşılaşılan Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri

Diyette Karşılaşılan Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri

Özellikle diyet yaptığımız dönemlerde karşılaştığımız en büyük problemlerden biri de ağız kokusudur. Ağız kokusu elbette pek çok farklı problemin belirtisi olabilir ve bu konuda uzman bir doktordan yardım almak her zaman olduğu gibi daha yararlı bir çözümdür. Ancak, eğer yalnızca diyette olduğunuz süreç boyunca bu problemden şikayetçiyseniz, yani problemin diyetinizle ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bu yazımızda sizin için birkaç yararlı püf noktası sunacağız.

Diyet süresince karşılaşılan ağız kokusu probleminin belli başlı bazı nedenleri olabilir. Örneğin, eğer protein ağırlıklı bir diyet uyguluyorsanız, vücudunuz karbonhidrata ihtiyaç duyduğunda yeterli miktarda karbonhidrat bulamayacağı için enerji kaynağı olarak mecburen yağlara yönelir. Bu durumda yeterli enerjinin alınabilmesi için yağların yakımı başlar.

Yağların yakılması işlemi her ne kadar kilo vermek için güzel ve istenilen bir sonuç olsa da ağız kokusunun temel nedenlerinden biridir. Yağlar daha küçük yapı taşlarına parçalanırken bazı keton cisimcikleri açığa çıkarırlar ve bu durum nefesinizin kokmasına neden olur. Bu nedenle diyetlerinizde karbonhidrat almayı ihmal etmeyin. Protein ağırlıklı bir diyet uyguluyor olsanız bile sıfır karbonhidrat almak yerine gün içerisinde protein-karbonhidrat dengesini sağlamaya çalışın. Taze meyveler ve sebzeler, kuru baklagiller ve tam tahıl içeren besinler bu konuda en büyük dostlarımızdır. Bunlardan olabildiğince faydalanmayı ihmal etmeyin.

Diyet süresince karşılaşılan ağız kokusu probleminin bir diğer sorumlusu da gün içinde yeterince su içmemektir. Diyet süresince bol su tüketmek hücrelerinizin her daim taze ve ferah kalmasını sağlar. Gün içerisinde kısa aralıklarla su içmek ağız kokusu probleminizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Ağız kokusu bakterilere dayalı rahatsızlıklar başta olmak üzere hiç tahmin etmediğimiz bambaşka bir problemin belirtisi de olabilir ve bunu bir doktora danışmadan öğrenmenin bir yolu ne yazık ki yoktur. Bu nedenle uzman bir doktordan yardım almak çok iyi ve akıllıca bir çözüm olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Faydaları başlıklı makalemizde elma sirkesi, elma sirkesi nedir ve elma sirkesi zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN