Bilgi

Diyette İlk Hafta Neden Zordur

Diyette İlk Hafta Neden Zordur

Diyete karar verenlerin yaşadıkları zorlukların tamamı, neredeyse ilk 1 hafta içerisinde yaşanır. Özellikle diyet programlarında, gündelik hayatın yeme alışkanlıklarına alışmış olanlar bunu rahatsız edici düzeyde yaşarlar. Yani, gündelik yeme miktarları ve alışkanlıkları karbonhidrat, protein ve şekerli gıdalar olanlar, genel diyet programlarında yasaklanmış olan bu tip alışkanlıklardan kolaylıkla vazgeçememektedir. Birçok defa “ Pazartesi diyete başlıyorum.” sözünü, aynı hafta unutulup diyete son verilmesi klişesi de buradan gelir.

Diyette ilk hafta, planlanmış programın kâğıda dökülerek karşımıza geldiği andaki psikolojik baskısı sebebiyle de çok zordur. İnsanlar için, bir sağlık faaliyetinden ziyade, eziyet dolu bir kamp havası hissi ağır basmaktadır.

Diyette ilk hafta zorluğu nasıl aşılmalı?

Bu zorluğun aşımında öncelik, psikoloji alanındadır. Diyet öncesi hissiyatı; bastırılmış korkular gibi su yüzüne çıkarmaya başladığımız anda, bunun sadece sağlıklı bir yaşamın parçası olarak görmek ve benimsemek gerekir. Yaşanacak zorluğun şiddeti düşünülmeden önce, kısa süreli sabır ve irade ile daha standart ve rutin bir faaliyet düşüncesinin benimsenmesi gerekir.

Bunun yanı sıra, listemizi ilk programladığımızda daha hızlı sonuç değil, bizim açımızdan yapımı daha kolay gelen bir program ile başlamamız da gereklidir. Yani, ilk hafta için diyetin en zor olan aşamaları değil, bir hazırlık gibi ısınma turları atarcasına hazırlanmalı.

Kendimize hedef olarak gördüğümüz kişileri daha az takip etmek, yılgın ve bitkin gün sonları yerine “ sağlığa atılan ilk adımın “ mutluluğu tipi düşünce yapısında olmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan DİYETTE TOKLUK SAĞLAYAN BESİNLER başlıklı makalemizde diyette tok kalmak için, diyette tok tutacak yiyecekler ve diyette tok tutan hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN