Bilgi

DİYETTE TOKLUK SAĞLAYAN BESİNLER

DİYETTE TOKLUK SAĞLAYAN BESİNLER

Günlük beslenmemizde ya da diyet programı uyguladığımız zaman iştahımız ve metabolizma hızı bizleri en çok ilgilendiren meseleler arasında olmuştur. Hızlı kilo verme yöntemlerinin aksine doğru olan vücudun enerji dengesi de baz alınarak yapılan doğru beslenmedir.

Metabolizma Nedir?

Aldığımız besinlerin hücrelerce vücutta yakılma sürecini ifade etmektedir. Metabolizma hızının düşük olduğu durumlarda obezite ve ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Beslenme programında metabolizma hızını ve iştah problemini etkileyen doğru gıdalar ile uzun süre tok kalmak mümkün olmaktadır. Sırasıyla bu gıdalardan bahsedelim.

Tokluk Sağlayan Besinler

Yumurta

Yumurta bu besinlerin başında yer almaktadır. Yüksek protein içeriği olan yumurta, uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

Elma

Sabah uyanmak için de diyetisyenlerin önerdiği elma, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Lifli yapı olduğu için uzun süre tok tutar ve vücudun şeker dengesini sağlar.

Tarçın

Yapılan araştırmalar sonucunda tarçının kan şekeri dengeleyici etkisinin olduğu belirlenmiştir. Şeker hastalarına şiddetle tavsiye edilen tarçın ayrıca uzun süreli tokluk hissi de vermektedir.

Süt ve süt ürünleri

Yapılan araştırmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını tespit etmiştir. Bu sayede süt ve süt ürünleri tüketerek, yapısında bulunan kalsiyum zayıflamaya büyük etki göstermektedir. Ayrıca protein içermesi nedeniyle de iştah kontrolü sağlamakta büyük yardımcıdır.

Hurma

Tatlı krizlerinde ve ani şeker düşmesinde büyük bir kurtarıcı olan hurmanın besin değeri ve lif içeriği oldukça yüksektir. Bu özelliğinden dolayı da ayrıca uzun süreli tokluk hissi vermektedir.

Baklagiller

Baklagiller vitamin, lif, antioksidan ve protein deposu olduğu için sizlere uzun süre tokluk sağlamaktadır. Haftada 1-2 defa tüketilmesi önerilmektedir.

Kuruyemişler

Kalp dostu olarak bilinen kuruyemişler içerisinde sağlıklı yağları ve Omega-3 barındırmaktadır. Ani açlık krizlerini bastırarak diyetinizde ve sağlığınızda büyük yardımcıdır.

Salata

Vitamin kaynağı da diyebileceğimiz salata ile öğüne başlandığında posalı yapısından dolayı daha çabuk tokluk hissi verir. Ayrıca diğer besinlerden alınan kaloriyi de azaltma etkisi bulunmaktadır.

Zeytinyağı

Besin içeriği oldukça zengin olan zeytinyağı ihtiyacımız olan tekli doymamış yağ asitlerini de karşılamaktadır. Metabolizmayı destekler ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Sirke

Yapılan araştırmalarda sirkenin sindirim hızını kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Böylece tokluk süresi uzamaktadır ve kan şekerini dengelemektedir.

Dengeli ve doğru gıdalar ile beslenme gerçekleştiği takdirde uzun süre tokluk ve sağlıklı yaşam mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Zayıflama ve Kilo Kontrolü başlıklı makalemizde sağlıklı zayıflama, sağlıklı zayıflama nasıl olur ve sağlıklı zayıflama ve kilo kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN