Bilgi

Doğum Çantası – Öncesi ve Sonrası

Doğum Çantası – Öncesi ve Sonrası

Doğum mucizesini yaşamadan önce, anne ve babalar 9 aylık heyecanlı ve stresli bir dönemden geçer. Bu süreç en çokta tecrübesiz ebeveynlerin daha yoğun telaşla geçirmesine sebep olur. Dünyanın en güzel zamanlarını, bebeği düşünüp kendini ona hazırlamaya çalışan anne babalar bir yandan da evlatlarına her şeyi eksiksiz olarak hazırlama çabasıyla geçirir.

Doğuma Psikolojik Hazırlık

Doğum sürecinde bir düzenli olarak doktora, hemşire ve ebelere danışarak hatta aile büyükleri ve deneyimli anne babalarla fikir alışverişi yaparak bu dönemi daha az kaygı ile geçirmek mümkün. Akılda kalan sorular için ise en çok başvurulan çağımızın en büyük faydalarından internet kullanımı. İnternette arama motorlarında her soruya cevap bulabildiğimiz gibi doğum öncesinde de deneyimli annelerin ya da uzman doktorların görüşlerini kolayca edinmek mümkün.

Doğuma Doğru

Doğuma kısa süre kaldığında ise yapılması gerekenlerden biri de hastane için bir çanta hazırlamaktır. Bunu tabiki de son ana bırakmadan hatta erken doğum riskini de göz önünde bulundurarak doğumdan çok önce hazırlamakta fayda vardır. Mümkünse 6.aydan sonra yavaş yavaş bu çantanın hazırlanması gerekir. Öncelikle mevsim özelliklerine göre bir battaniye ya da daha ince bir pike almalısınız. Hastaneler her ne kadar sıcak olsa da her duruma hazırlıklı olmanız gerektiğini unutmayın. İki adet gecelik ya da pijama takımı ( hangisinde daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız).

Doğum sonrası kullanıma uygun iç çamaşırı almalısınız. Özellikle sezaryen doğum yapılacaksa dikişe baskı yapmaması için tıpkı hamilelikte kullanılan iç çamaşırları gibi beli göbeğinize gelecek çamaşırlardan kullanabilirsiniz. Doğum sonrası kanamanız olacağı için bolca ped hatta tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve ıslak havlu da bulundurmalısınız. Hastanenizin vereceği çarşafları kullanmak istemezseniz yastık kılıfı ve çarşaf ta yanınıza alabilirsiniz. Emzirmeye başlayacağınızı göz önünde bulundurarak emzirme sutyeni ya da atleti almalısınız. Mevsim şartlarına göre bir sabahlık ya da hırka almalı ve ayaklarınızı sıcak tutmayı ihmal etmemek için çorap almalısınız.

Öncesi kadar sonrasında da tedbir şart

Hastanede fotoğraf çekimi yapılacak ise çekim sırasında giymeyi planladığınız giysileriniz yanınızda olmalı. Kendinizi daha iyi hissetmek için makyaj malzemesi, takı, saç maşası da alabilirsiniz. Unutmayın ki bu sizin en özel ve en unutulmaz gününüz. Kendi bardağınız hatta çatal kaşık ve bir tabağınızın da yanınızda olmasında fayda var.

Doğum sonrası bolca su tüketmeniz ve anestezi aldıysanız kahve tüketmeniz gerekebilir. Bunları elbette doktorunuza danışarak tüketmeniz gereken ürünleri öğrenip gerekli malzemeleri de yanınızda götürebilirsiniz. Sadece bir gece kalınacağı için bu kadar eşya almanın gerekmediğini düşünebilirsiniz ancak eksikliği durumunda o telaş ile aramamak için büyük bir çanta hatta bavul hazırlayıp tüm ihtiyaçlarınızı almanız rahat etmenizi sağlayacaktır. Bunların dışında diş fırçası, diş macunu, sabun, duş almak isterseniz şampuan hatta kremlerinizi dahi yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda kalacak olan eşiniz ya da refakatçileriniz için de rahat kıyafetler, terlik, örtü ve bir yastık koymayı unutmayın. Karıştırmamak ve aradığınızı daha kolay bulmak için kendinize ve bebeğinize ayrı birer çanta yapabilirsiniz. Hastane çantanızı o günün güzelliğini ve yavrunuza kavuşma hayalinizi düşünerek hazırlayın ve hep en sevdiğiniz eşyalarınızı alın. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanız dileği ile.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Beslenme ve Diyet başlıklı makalemizde anne adayları dikkat, hamilelik diyet ve hamilelik diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN