Bilgi

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum hem mucizevi hatta travmatik bir deneyimdir. Genellikle sevinç verici bir tecrübedir ve travmatik yönleri duygusal değil yanlızca fiziksel olur fakat vücudunuz yeniden de önemli bir süreç atlatmıştır. Bazı anneler yeni bebeği nedeniyle duyduğu mutluluktan ve üstlenmesi istenilen yeni görevlerden kaynaklı düzenli bir şekilde olarak beslenmeyi unutabilir ya da atlayabilirler. Halbuki kadınlar için doğum ertesi beslenme bilhassa oldukça önemlidir. Bu sayede beden daha süratli iyileşmesi için lazım olan gıda maddelerini alabilir.Çoğu anne doğum yaptıktan sonra birkaç ay süresince bebeklerini emzirmek isterler. Bu bebek için de en sağlıklı seçenektir. Emziren kadınların doğum ertesi beslenmeye dikkat göstermeleri şarttır zira beden süt üretmek için normalden daha çok kalori harcar. Eğer yeteri kadar kalori almazlarsa süt de yeteri kadar üretilmez. Günde kadınlar için önerilen kalori miktarı 1200 kaloridir, bebeklerini emziren kadınların ilave olarak 500 kalori fazla almaları tavsiye edilir. Bu da her sabah iki ufak atıştırmalık öğün mananına gelir.

Bir anne bebeğini neyle besliyorsa beslesin, çoğu renkteki besinleri tüketmesi her halükarda yararlı olacaktır. Bu sayede beden ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri alarak daha süratli iyileşme gösterir. Kabızlığı önlemesi için doğum ardından kadınların tam buğday ekmeği, esmer pirinç, tam buğday makarnası gibi kahverengi besinleri tüketmesi tavsite edilir. Ispanak gibi yeşil renkli yiyecekler, çilek gibi kırmızı meyveler ise anneye gereksinim duyduğu enerjiyi ve bol miktarda antioksidan sağlar. Sarı renk yağların öğresidir.

Süt, su, meyve suyu gibi sıvıların yeni bebeği olan kadınlar doğrultusunda bolca tüketilmesi tavsite edilir. Doğum ertesi beslenmede sıvı almanın en iyi yolu bolca su içmek olsa da gün içerisinde 1 veyahut 2 kere farklı sıvılardan da içmek kabul edilebilir. Düzenli ve sıklıkla su içmek doğum ardından kadınların kabız olmalarını ve bu sebeple gelişebilecek hemoroid şikayetini önleyebilir. Bunlar yeni anne olmuş kişilerde sıkça yaşadığı ağrılı problemlerdir. Bebek sahibi olduktan ardından bitkinlik de fazlaca görülür. Bunun çözümü olarak annenin enerji düzeyinin yüksek olması için sıvı kullanımı faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocukluk Döneminde Kaygı Bozuklukları başlıklı makalemizde anne çocuk, çcocuk kaygı bozukluğu ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN