Bilgi

Doğum sonrası kanamalar normal midir

Doğum sonrası kanamalar normal midir

Bütün kadınlar doğum sırasında ve daha sonra kan kaybederler. Fakat vücudunuzda belirlenen kan miktarı, gebelik sırasında tahminen yüzde 50 oranında bir artış gösterdiği için; vücudunuz normal kan kayıbına iyi hazırlanır.Plasenta ana rahminden ayrıldığı gün, etkilenmiş olan alanda açık kan damarları yer alır ve bu kanallar ana rahmi içinde kanamaya başlarlar. Plasenta doğumu yapıldıktan daha sonra, ana rahmi kan damarlarını kapatan ve kanamayı azaltan büzülme işlemine devam eder. Eğer epizyotominizvarsa veyahut doğum anında yırtıldıysa, dikiş atılana kadar içeriden kanamaya devam edebilir.

Sağlık uzmanınız, rahminize masaj uygulayabilir ve büzülmesine yardımcı olmak için size sentetik oksitosin verebilir. Vücudunuzun doğal oksitosin salgılamasına yardım eden emzirme ayrı olarak ana rahminin büzülmesine de yardım eder (emzirdikten daha sonra kramp girmesi veyahut acılar hissetmenizin nedeni de budur).Ana rahminin, doğumdan daha sonra düzgün bir şeklinde büzülemeyebilir ve bu sorunlar aşırı kan kaybıyla sonuçlanır.

Lokiya nedir ?

Lokiya, doğum ertesi dönemde vajinanın boşalması mananına gelir (İlgili terim, ‘’çocuk doğumuyla ilgili’’ mananına gelen bir Yunanca sözcükten gelr). Boşalan kan, rahim çizgisinden daha sonra dokunun değişmesi ve bakteri içermektedir. Doğumdan sonra ilk zamanlarda, lokiya az miktarda kan içerir; ama bu kan, açık kırmızı renkte olacak ve de yoğun bir adet devresine benzeyecektir.

Bu dönemde ara ara yoğun gelir ve son olarak akıntı artar. Bir müddettir dinleniyorsanız ve kan vajinanızda toplandıysa, kalktığınız vakit çamaşırınızda kan pıhtıları görebilirsiniz. Eğer her şey normal seyrediyorsa, her sabah biraz daha düşük akıntınız olacaktır ve doğumdan sonra her iki dört gün içerisinde bir, lokiya daha sulu ve daha pembe bir renk alacaktır. Doğumdan sonra on gün içerisindeyse, yanlızca az bir miktarda sarı-beyaz akıntınız olacak ve bu akıntı genellikle beyaz kan hücrelerinden ve rahim kenarındaki hücrelerden oluşuyor olacaktır.Bayanların az bir kısmında, birkaç hafta daha düşük miktarda lokiya veya ara ara lekelenme devam etmesine karşın, lokiya çoğunlukla iki haftadan dört haftaya kadar tamamiyle bitmeden önce gittikçe azalır.

Lokiyanın nasıl üstesinden gelebilirim ?

Başlangıçta, şayet yanınızda yok ise bile hastanenizin size vereceği dayanıklı pedleri kullanın ve eve geçtiğiniz vakit birkaç adet fazla edinin. Lokiyanız giderek azalmaya başladığı vakit, mini pedleri kullanabilmeniz mümkün. En az altı hafta süresince tampon kullanmayınız; zira vajinanızın ve rahminizin iyileşme evresinde mikrop kapma riski oldukça yüksektir.Tuvalete gitmeye haliniz olmasa bile, sıklıkla idrar yapın.

Doğumdan ileri birkaç gün, idrar keseniz normalde olduğundan daha az hassas olabilir; bu sebepten de, idrar kesiniz biraz dolu olduğunda idrar yapma gereksinimi hissetmeyebilirsiniz. İdrar yolu problemlerine sebep olmasının yanında, tam dolu bir idrar kesesi, sonra acılar ve kanamaya sebep olacak olan rahim küçülmesine sebep olur.Dinlenebileceğiniz kadar dinlenmeye çalışın. Eğer epey çok iş yapıyorsanız, kanamanız fazla uzun sürebilir veya lokiyanız hafiflediği veya tamamiyle bittikten sonra, kanama yeniden başlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Beslenme başlıklı makalemizde doğum beslenme, doğum sonrası beslenme ve emziren anne hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN