Bilgi

Doğumda Anne Ve Bebeğe Yapılan Müdahaleler Nelerdir?

Doğumda Anne Ve Bebeğe Yapılan Müdahaleler Nelerdir?

Doğum başladığı süreçte neler olur anne ve bebeğe hangi müdahaleler yapılarak, hangi ilaçlar verilmektedir, merak ettiğiniz bütün bilgiler yazımızda sizler için bir arada.

Doğal yollar ve yöntemler ile gerçekleşebilen doğum tamamen fizyolojik bir durum olmaktadır. Fakat bazı özel durumlarda ise uzman doktorlar tarafından medikal olarak mutlaka anne ve bebeğe bazı müdahaleler de bulunulması gereklidir.

Epizyotomi Nedir?
Epizyotomi vajinanın dış dudakları ile anüs arasında yer alan bölgeye yani perine bölgesine yapılan kesi işlemlerine verilen isimdir. Doğumun başladıktan sonra son aşamasında bebeğin başı normalde perine bölgesini esneterek çıkar ve doğum bu sayede gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda bu çıkışlara bebeklere müdahale etmek gereklidir. Bebeğin çıkışını olası hasarlardan korumak amacı ve kolaylaştırmak için perine bölgesinde meydana gelecek yırtılmaları önlemek amacı ile de Epizyotomi işlemleri uygulanmaktadır. Bebek doğduktan ve plasenta da dışarı çıktıktan sonra kesilen bölgeler tekrar dikilerek toparlanır. Bu bölgenin iyileşmesi ise 1 ya da 2 hafta kadar sürebilmektedir ve bazı durumlarda da acı verici olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı da özellikle de gerek duyulmadığı sürece Epizyotomi işlemlerinden kaçınılması gereklidir.

Suni Sancı Nedir?
Doğumu başlatan en önemli hormonlardan bir tanesi oksitosindir. Oksitosin hormonunun yeterince salgılanmaması durumlarında ise annede rahim kasılmaları verimli bir şekilde gerçekleşmeyerek doğum süreci uzar ya da uzatılabilir. Doğum öncesi bu durumlar yaşandığında ise suni oksitosin olarak da bilinen ve halk arasında da “suni sancı” olarak adlandırılan Pitocin isimli ilaç takviyesi yapılmaktadır. Anne adaylarına genellikle damar yolu ile seruma karıştırılarak verilen bu ilaç kasılmaların yeniden düzenli olarak gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede ise doğum normal seyirde devam eder. Bazı özel durumlarda da doğumun başlaması için de suni sancı anne adaylarına verilmektedir.

Su Kesesinin Açılması Nedir?
Doğumun genellikle suların gelmesi ile başladığı bilinmektedir fakat bazı doğumlarda bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi, doğumun ileri aşamalarına kadar açılmaya bilmektedir. Bu durumlarda ise doğum aşamasında doğumu kolaylaştırmak ve hızlandırmak için de medikal bir kanca yardımı ile su kesesi açılmaktadır.

Doğumda Zar Sıyrılması Neden Olur?
Doğumu başlatarak kolaylaştırmak ya da uzun süren ilk aşamaları hızlandırmak ama ile kullanılan müdahalelerden bir tanesi de zarların sıyrılması veya membranların ayrılması olarak da bilinen bir işlemdir. Doğumda rahim ağzının iç kısımlarında yer alan zarlar elle sıyrıldığında prostaglandın hormonu üretimini tetikler ve bu ise doğumun hızlanmasında büyük bir etkendir.

Sezaryen Doğum

Normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda annenin alt karın bölgesine yapılan kesi ile bebeklerin doğurtulması işlemlerine sezaryen ameliyat denilmektedir. Ayrıca bebeklerin normal doğuma elverişli olmadığı, anne ve bebeklerde meydana gelen çeşitli sağlık sorunlarında da bu yöntem sıklıkla uygulanmaktadır.

Forseps Ne Anlama Gelir?

Özellikle doğumda bebeklerin hayati tehlikesi olduğu durumlarda doğumu hızlandırarak kolaylaştırmak için kullanılan maşa ya da pense benzeri bir alettir ve buna forseps denilmektedir. Farklı ameliyatlarda da dokuları tutturmak için de bu aletler ile kullanılmaktadır ve özellikle de doğumlarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Epidural Doğum

Epidural genel olarak bir anestezi yöntemidir. Anne adaylarında alt omurga bölgesinde yer alan epidural kanallardan geçen ağrı algılayıcı sinirler, bel bölgesine uygulanan özel bir enjeksiyon ile bloke edilerek doğumda kasılmaların neden olabileceği ağrılar beyne iletilmez ve anne adayları tarafından hissedilmez. Uzmanlar tarafından uygulanan epidural anestezi genel olarak ağrıların yoğun olarak hissedilmeye başladığı anlardan yapılır. Ayrıca bel bölgesine takılan kateter ile belirli aralıklar ile anesteztik ilaç takviyeleri de yapılarak süreklilikleri bu sayede sağlanmış olur.

Kavum Nedir?

Vakum kivi olarak da bilinir ve özellikle de zor ve riskli olan doğumlarda bebeğin dışarı çıkışını sağlıklı ve sorunsuz çıkışını sağlamak için kullanılan bir alettir. Bu alet ise bebeklerin kafasını kavramaya uygun bir çan ve vakum basıncı oluşturacak bir tür hortumdan meydana gelmektedir. Doğum esnasında bebeğin kafasını vakum etkisi ile çeker, ayrıca ıkınma mümkün olmadığı ve bebek strese girdiği anlarda uygulanabilir. Ayrıca vakum uygulamasında genellikle Epizyotomi yöntemine de gerek duyulmaktadır.

Doğumda Uygulanan Ağrı Kesiciler Nedir?
Doğum sürecinde her annede ağrılar farklı şekilde hissedilmektedir. Çok şiddetli ağrı hisseden annelerde ağrıları hafifletmek için narkotik ve analjezik ilaçlar uygulanabilir. Kalçadan ya da damar yolu ile verilen ağrı kesiciler, kısa sürede etkisini gösterir ve doğum sürecini rahatlatır. Fakat bilinmesi gerekmektedir ki bu tür ilaçların bebeği de etkileyeceği unutulmayarak uygulanan dozların mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelerin Kullanmaması Gereken Güzellik Ürünleri Nedir? başlıklı makalemizde gebe, gebe bayan kozmetik ve gebelere yasak olan güzellik ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN