Bilgi

Dopingin Sağlığa Zararları

Dopingin Sağlığa Zararları

Her şeyin başı sağlıktır derler ya çok yerinde bir tespit. İnsanlar çalışır, didinir sırf rahata kavuşmak için. Bu çalışma esnasında vücuduna eziyet eden de olur canının kıymetini bilen de. Vücuduna eziyet eden, gece gündüz çalışır sırf daha çok para kazanmak için ama ne olur sonra da tüm parasını hatta daha fazlasını sağlığına kavuşmak için harcar. Eee boşuna dememişler her şeyin başı sağlıktır diye. Bir de meseleyi sporcular açısından değerlendirekcek olursak, durum pek değişmiyor diyebiliriz.

Spor niçin yapılır? sağlıklı bir bedene, zinde bir beyne sahip olmak için değil mi? Ama gel gör ki bazı sporcular anlık başarılar için doping denilen enerji ve güç desteğine başvurup geleceklerini tehlikeye atmaktadır. Dopingin sağlığa zararları düşünülmeden kullanılıyor. Tabi kontrolsüz doz dopingin verdiği zararı kat be kat artımaktadır. Sinir sistemlerine verdiği zararla zamanla beden hissizleşmekte ,kaslar gevşemektedir. Tarihte doping kullanarak efsaneleşmiş ve sonrasında doping kullanıldığı ortaya çıkıncı başarıları hiç olmuş bir sürü sporcu bulunmakta. Bu durum insanı sosyal hayatta birden dibe itmez mi? Tabi ki iter. Sonuçta ne kalır elinde sağlıksız bir vücut, değerini kaybetmiş bir kişilik… Sağlıklı bir bedene sahip olmadıktan sonra geçmişinin başarıyla dolu olması ne fayda? Sağlık bakanlığı bu konuda tedbirler alsa da malesef ki doping kullanımı her zaman var olmaya devam ediyor.Geleceğini düşünmeyen bir şahsa kimse engel olamıyor tabiki. Hatta devletçe tedbirler alınıyor ama ne fayda sağlığını hiçe sayan birey bir yolunu bulup imal ediyor.Bu durumu madde bağımlılarının durumuyla özdeşleştirebiliriz. Bir kere anlık fayda sağlayan birey artık o maddeye tabi oluyor. Başka türlü iş yapamaz hale geliyor. Sağlık her şeyin başıdır hiçbir şey ile değiştirilemez.

Bir önceki yazımız olan Testosteronu Artıran Yiyecekler! başlıklı makalemizde Testesteron, Testestooron ve Testestron hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN