Bilgi

Dudakta Çıkan Yara Tedavisi

Dudakta Çıkan Yara Tedavisi

Genellikle dudağımızda kırmızılık ve şişlikle kendini gösteren dudak yaralarının çok ciddi sebeplerden kaynaklanmadığı bilinmektedir. Bu yaralar kendilerini kabarcık şişlik şeklinde gösterirler. Bu tür dudak yaraları kanama yapabilir kabuk bağlayabilir dudağı tahriş ve deforme edebilir.

Bu tür dudakta oluşan yaralara dudak ısırma, sıcak yeme içme yada travma gibi durumlar neden olmuş olabilir. Herpes denilen bir virüs olarak ortaya çıkan bu tür yaralar bulaşıcı olabilmektedir. Dudakta oluşan bu tür virüs etmenli yara durumunda mutlaka doktorunuza görünün çok nadir de olsa bu tür bir durum kanser belirtisi olabilmektedir.

Bazı yaralar yutkunmada zorlanma, solunum problemleri ve yüksek ateşe de neden olabilirler bu durumlarda mutlaka hastaneye gitmeniz ve acil servise görünmeniz gerekmektedir.

Belirtiler Nelerdir

Ağızda oluşan yaralar ağızda kuruluk, şişlik, kanama, kızarıklık, kaşıntı gibi problemlerle kendini gösterebilir. Ağız yarası baş ağrısı baş dönmesi, kötü hissetme, aşısı su ihtiyacı, vücutta ağrılar şeklinde de kendini gösterebilir.

Basit Tedavi Yöntemleri

Eğer dudağınızda çıkan yara ciddi boyuttaysa mutlaka doktorunuza görünün, hafif durumlarda bazı basit bitkisel çözümler vardır, bunları şu şekilde sıralayabiliriz; E vitamin yağı, dudağınızda çıkan yaraya e vitamini sürerseniz yaranın iyileşme sürecini hızlandırırsınız. Zeytinyağı günde iki kez yara olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Aloe Vera Jeli, bu bitki türü ciltle ilgili birçok probleme olduğu gibi bu tür yaralara da oldukça iyi gelmektedir. Bal ve limon, bir çay kaşığı limon ve iki çay kaşığı balı karıştırarak yaranın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Bütün bunların dışında vazelin, bebek yağı ve dudak kremi de kullanmanız yaranızın iyileşme sürecinde size yardımcı olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki olumsuz herhangi bir durumda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Lekelerine Çözüm başlıklı makalemizde Sivilce, sivilce lekeleri tedavisi ve sivilce lekelerin çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Dudaklarımda uçuk veya yara çıkınca Teramisin – Terramycin Deri Merhemi sürüyorum yarayı 1 günde iyileştiriyor tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN