Bilgi

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

Gezegenin en çok yapılan diyet uygulamaları arasında olan ünlü dukan diyeti Fransız beslenme eksperi Pierre Dukan doğrulusunda geliştirilen protein çoğunluklu bir diyet uygulamasıdır.Dukan Diyeti 40 senesi aşkın bir müddettir bilinmektedir. Ancak Hekim Pierre Dukan’ın yazdığı kitap Fransa’da 2000 senesinde 2010’da İngiltere de ve 2011 senesinde Amerika’da pazara çıkan “Dukan Diyeti Kitabı” ardından oldukça tanınmış ve ünlü bir diyet durumuna gelmiştir.Dukan diyetinde yasak olan besinler ve uygulanması gereken 4 aşamadan meydana gelir. yazının devamında ehemmiyetli olan bu 4 adıma ayrıntılı şeklinde yer vereceğim. Dukan diyetini kısaca özetlemek icabında (Beslenmenizde karbonhidratı büyük ölçüde azaltılıp, protein çoğunluklu beslenme programından oluşuyor diyebiliriz).

1- Dukan Atak Aşaması

Atak adımı 1 hafta sürmektedir. İlk aşamamız olan atak aşamasının amacı yüksek protein yüklü öğünlerle dukan diyetine süratli bir başlangıç yapmak. Bu yemekleri yapar iken hayvansal, bitkisel yağların tüketimi yasaktır. Ayrıca hiç bir yemekte mutlaka tuz kullanılmıyor. Besinler için tekliflen pişirme ısıtma yöntemleri (ızgara, fırında). Günde 20 dakika egzersiz kuralı bulunmaktadır yapması gerekmektedir.

2- Dukan Seyir Aşaması

Seyir evresinde beslenme listesine kimi sebzeler, nebatlar dahil oluyor. Tüketebileceğiniz besin (besin) adedi 100’e yükseliyor fakat belirtiğimiz bu rakam sizi yanıltmasın zira dukanda her sabah yemediğimiz, bulmamızın zorlayıcı hem de nerdeyse olanaksız bulunduğu kimi etler sülün, deve kuşu, keklik aynısı bulmanın defa zor bulunduğu bu gıdalar sebebinden dukan diyeti yapar iken çoğunlukla katagorilerin azalmasından kaynaklı en fazla hindi, tavuk eti ve dana eti genellikle tüketiliyor.Seyir adımına eklenen sebzeler pancar, brokoli, enginar, kuşkonmaz ile Brüksel lahanası, lahana, havuç, salatalık ve patlıcan.

3- Dukan Sağlamlaştırma (Güçlendirme) Aşaması

Hekim Pierre Dukan diyetinde kiloların verildiği ve en uygun kiloya ulaşıldığı vakit bundan ileri aşamanın oldukça önemli olduğunu önemle vurguluyor. Uygulayan fertlerin (rehavete kapılarak kuralları çiğneyerek külüstür beslenme alışkanlıklarına geri dönmesi) mümkünlülüğü yüksek olduğundan kaynaklanıyor. Bu diyeti negatif yönde etkileyecek tehlikeli vaziyeti eskiden önlemek için dukan diyetinin 3’üncü evresinde “sağlamlaştırma” adımı var.Sağlamlaştırma evresinde diyet listesine yeni ve leziz gıdalar geliyor. Örneğin her sabah bundan sonra bir oran meyve gün içerisinde 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek tüketilebilir. Ayrıca az miktarda da olsa tam tahıllı pirinç ya da makarna tüketebilirsiniz.

4- Dukan Koruma Aşaması

İlk mertebe atak evresinde kendinizi dukan diyetine hazırladıktan ardından 2. seyir evresinde kilo verip vermek dilediğiniz en uygun kilonuza geldikten ardından 3. aşama olan sağlamlaştırma evresinde verdiğiniz kiloları bedenimizin geri almasını önledikten ardından gelen 4. koruma evresinde ilk 3 aşamanın tesiriyle değişikliğe uğrayan beslenme alışkanlıklarımızın hayatımız süresince kalması hedefleniyor.

Koruma adımı kuralları

  1. Her gün en çok 3 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği yiyebilirsiniz.
  2. Her gün minimum 20 dakika kadar yürüş yapmalısınız.
  3. Haftanın 1 günü diyet programındaki gibi yanlızca protein kullanmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN