Bilgi

Düşük Nedir ? Neden Gerçekleşir ?

Düşük Nedir ? Neden Gerçekleşir ?

Düşük, 20. haftadan önce hamilelik kaybıdır. Düşükler, fetüsün normal bir şekilde gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkar, düşük neden olur belirlenmesi genellikle zordur.

Kendiliğinden gerçekleşen düşük erken gebelikte en sık görülen komplikasyondur. Sıklık yaşla birlikte farklılık gösterir. Klinik olarak tanımlanan gebeliklerin %8 ila %20 arası 20 haftadan az bir zamanda gerçekleşmiş ise gebeler ameliyattan geçmek zorundadır. Bunların % 80’i ilk 12 haftada yapılacaktır. Annenin farkında olmadan bebeğin kaybı hala vardır ki bu tüm gebeliklerin % 13 ile 26’sı arasındadır. Ancak, bu sayı daha da fazla olabilir, çünkü birçok annenin hamile olduklarını fark etmeden önce bir düşük yapmış olma ihtimali vardır.

Ameliyat nispeten yaygın uygulanan bir durumdur ancak bebeğin kaybının üstesinden gelmek için psikolojik destek gerekebilir.

Kendiliğinden gerçekleşen düşük nedir ve nedenleri nelerdir?

Düşükler, fetüsün normal gelişmediği için ortaya çıkar. Bebeğin genleri veya kromozomları ile ilgili problemler, embriyonun parçalanıp büyüdüğü sırada tesadüfen meydana gelen hatalardır.

Anormallik örnekleri şunları içerir:

  • Embriyo oluşumu yoksa
  • Embriyonik ölüm: embriyo var ama gelişmeyi durdurmuş ise
  • Molar gebelik: döllenmiş bir yumurtada ekstra maternal kromozom kümesi ortaya çıkar. Bu hata, normalde plasentanın büyüyen bir kist kitlesine dönüşmesine sebep olur. Bu, gebelik kaybının nadir bir nedenidir.

Peki anne ne gibi durumlarda düşük yapabilir?

  • Kontrolsüz Diyabet
  • Enfeksiyonlar
  • Hormonal problemler
  • Rahim veya serviks problemleri
  • Tiroid Hastalıkları
  • Trombofili

Kendiliğinden gerçekleşen düşük nedir ve risk faktörleri nelerdir?

YAŞ:

35 yaşından büyük kadınlar, genç kadınlara göre daha düşük bir riski vardır. 35 yaşında, yaklaşık %20 daha yüksek bir risk var. 40 yaşında, risk yaklaşık % 40 daha yüksektir ve 45 yaşından sonra% 80’e ulaşır.

Baba yaşı da bu rolü oynayabilir. Bazı araştırmalar, yaşlı erkeklerden hamile olan kadınların daha fazla düşük riskine sahip olduğunu göstermiştir.

ÖNCEKİ DÜŞÜKLER:

İki veya daha fazla art arda düşük olan kişiler, düşük yapma riski altındadır.

KRONİK KOŞULLAR

Kontrolsüz diyabet ve trombofili gibi kronik bir hastalığı olan kişilerin daha yüksek bir düşük riski vardır.

RAHİM VEYA SERVİKAL PROBLEMLER:

Serviks(rahim boynu) belirli uterus veya doku anormallikleri, düşük yapma riskini artırabilir.

BAĞIMLILIKLAR:

Sigara içmek, alkol almak veya uyuşturucu kullanmak gibi bağımlılıklar düşük yapma riskini artırır. Hamilelik sırasında sigara içenler, sigara içmeyenlere göre daha fazla düşük riski taşırlar. Alkolün kullanılması ve uyuşturucuların kullanılması da düşük yapma riskini artırmaktadır.

KİLO:

Düşük kilolu veya aşırı kilolu olmak, düşük yapma riskini artırır.

Kendiliğinden gerçekleşen düşük nedir bunu tam anlamıyla açıklamaya çalıştık. Düşük olmaması için risk faktörleri barındırıyorsanız bunlara dikkat etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni doğan Bebeklerin ilk Günlerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde Yeni Doğan bebeğe Bakim, Yeni Doğan bebek ihtiyaçlari ve yeni doğan bebeklerin ilk günleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN