Bilgi

Düşükten Sonraki Ruhsal Süreç

Düşükten Sonraki Ruhsal Süreç

Düşük Yapmak

Ölü doğum yapmak oldukça travmatik bir durum olabilir. Bu, sizi sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal şeklinde de zorlayan bir haldir. Vücudunuz düşükten daha sonra nispeten daha hızlı iyileşse de, ruhsal olarak iyileşmeniz ekstra uzun zamanınızı alabilir.

Üzüntü Süreci

Düşükten sonra gebelik kaybıyla beraber çiftlerin üzüntü içersinde bulunmaları gayet normal bir haldir. Ne yazık ki sık sık dışa yansıtılan üzüntü bardağın taşmasına yol açacak zayıflık işaretleri olmaktadır.

Yakınlarınıza karşı kuvvetli görünmek istiyor olsanız dahi, düşük gibi bir kaybın sonrasında üzülmenin oldukça insani bir duygu olduğunu unutmamalısınız.Yakınlarınıza karşı kuvvetli görünmek istiyor olsanız dahi, düşük gibi bir kaybın sonrasında üzülmenin oldukça insani bir duygu olduğunu unutmamalısınız.Bu halde bayanın ve eşinin bu yaslı günlerinin ne kadar süreceği çiftten çifte değişiklik gösterir. Düşük veyahut ölü doğum yapması halinde da üzüntü aynısı şeklinde akut olabilir. Üzüntünüzün süresini yanlızca siz belirleyebilirsiniz.

Üzüntüyü Uzaklaştırmak

Üzüntü, yanlızca düşük gerçekleştirmekten ileri gelmez. Hamilelik kayıbı ile karşılaşan kadınların bildirdikleri farklı hisler ise çöküntü, yalnızlık ve soyutlanmadır. Bu duyguların yaşanması her ne kadar normal bir durum ise de, duygularınızdan kaynaklı günden güne bu hallerle başa çıkmada zorluklar yaşıyorsanız, size sağlıklı hizmeti veren şahıslarla görüşmek isteyebilirsiniz. Bu tür duygularınız günlük faaliyetlerinizi etkilemeye başladığında çöküntü işaretleri meydana çıkmış demektir. Bu ise profesyonel müdahale gerektiren bir sağlık sorunudur.

Beklenmedik gebelik kaybında yaşanan bir başka süregelen duygusal vaziyet ise kendisini suçlu hissetmedir. Kadınların fazlası düşükten önce gerçekleştirdikleri bir şeyi yapmamış olsalardı, merdivenden çıkmamak gibi, düşük yapmayacaklarına inanırlar. Bu düşünceler haftalarca zihinlerinde yankılanır öyle ki düşük üzüntüsünü atlatmaları zorlaşır.Hamilelik kayıbı kadınların yakın dostları dahi olsa başka gebe bayanlara karşı sinirli ve kıskanç olmalarına da yol açar. Bu hisler başta her ne kadar ürkütücü derecede kötü olabilirse de eninde nihayetinde hafifler ve geçer.

Bir önceki yazımız olan Doğum sonrası kanamalar normal midir başlıklı makalemizde doğum, doğum sonrası ve doğum sonrası kanama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN