Bilgi

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal Açlık Nedir?

Kilo vermenize engel olan en büyük etkenlerin başında gelen duygusal açlık, üzerinde durulması gereken oldukça önemli bir faktördür. Her ne kadar günlük hayatınızda sağlıklı beslendiğinizi düşünseniz de bu durum ortaya çıktığında takındığınız tavır sağlıklı bir şekilde kilo vermenizde olumsuz bir rol oynayacaktır. Özellikle yalnızken ve gece saatlerinde baş gösteren bu durumda açlık durumunuzu sorgulamanızda fayda vardır. Stres, moral bozukluğu, üzüntü ve depresyon gibi olumsuz durumlarda ortaya çıkan duygusal açlık kontrol edilmediği takdirde sağlıksız beslenme ve hızlı kilo alımına neden olmaktadır. Bu yazıda duygusal açlık nedir? ve nasıl kontrol edilmelidir üzerine faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

DUYGUSAL AÇLIK BİR YEME BOZUKLUĞU MU?

Hemen hemen her yaştan ve cinsiyetten insanda görülen bu durum ne yazık ki bir yeme bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Tıpkı anoreksiya ve bulimia gibi duygusal açlık da üzerinde durulması gereken bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Kişinin bir durum karşısında duyduğu stres, üzüntü ya da kaygı bu tip ani baş gösteren açlık hissine yol açabilir. Hatta kişi, çok mutlu olduğu anlarda bile aniden ortaya çıkan bir açlık hissi ile karşı karşıya gelebilir.

Fiziksel açlık ile duygusal açlığı karşılaştırdığınızda fiziksel açlığın kademeli olarak ortaya çıktığını fark edeceksiniz. Fiziksel açlık vücudun besin ihtiyacının karşılanması yönünde ortaya çıkar ve acil bir şekilde giderilmesini beklemez. Fakat söz konusu duygusal açlık olduğunda bu açlık durumu aniden ortaya çıkar ve kişi derhal bir şeyler yeme ihtiyacı ile karşı karşıya gelir.

DUYGUSAL AÇLIKLA NASIL BAŞ EDİLİR?

Duygusal açlık günün herhangi bir saatinde baş gösterebilir ve hatta kişi yoğun bir iş temposunda yalnızca işe ara verip küçük bir mola edinmek için bile bu açlık durumu ile karşılaşabilir. Böyle bir durumda kişinin açlığını sorgulaması en temel baş etme yöntemidir. Eğer son yemek yediğiniz saatin üzerinden 3-4 saat geçmediyse ve aniden bastıran bir açlık durumu ile mücadele ediyorsanız bu durum yüksek ihtimalle duygusal açlık olarak değerlendirilir. Böyle bir durumda kişi gerçekten aç olup olmadığına kendini ikna etmelidir. Bu durumda yoğun açlık hissi ile ne yemek isteyip istemediğinizi kendinize sorun. Eğer yalnızca tatlı gıdalar ya da abur cubur türevi besinler yemeyi tercih ediyorsanız açlık durumunuz fiziksel değildir. Fiziksel olarak aç olan kişi çok fazla yemek ayrımı yapamaz ve açlığını gidermek adına her şeyi yeme ihtiyacı duyabilir. Duygusal açlık ise genellikle abur cubur ya da fast food yeme üzerine bir istek doğurur.

AÇLIĞINIZI KONTROL ALTINA ALIN

Açlık durumunuzu en son yemek yediğinizi saati not ederek kontrol altına alabilirsiniz. Eğer sık sık açlık hissine kapılıyorsanız sizi bu duruma iten etkenleri de göz önüne getirmenizde fayda vardır. Sorunlarınızı düşünün ve açlığınıza bunların sebep olup olmadığına karar verin. Daha sonrasında kafanızı dağıtacak türden aktiviteler yapmayı deneyin. Örneğin açlık hissini bastırmak için derhal yemek yemek yerine yürüyüşe çıkın ya da sevdiğiniz bir şeyler izleyin ya da okuyun. Bu aktiviteler sizi hem sorunlarınızdan uzaklaştırmaya yarayacak hem de duygusal açlığınızı kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diyette İlk Hafta Neden Zordur başlıklı makalemizde diyete başlangıc zorluğu, diyette ilk hafta zorluğu ve diyette ilk hafya hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN