Bilgi

Düzenli Spor Yapmak

Düzenli Spor Yapmak

Vücut, hareketsiz kaldığı zaman pek çok işlevini kaybeder. Tüketilen sağlıksız yiyeceklerin de etkisiyle metabolizma yavaşlar ve kilo alımı olur. Bunun yaşanmaması için en öncelikli şart, sağlıklı yiyecekler tüketmek ve düzenli spor yapmaktır. Eğer spor yapmaya vakit bulamıyorum ama spor yapmak istiyorum diyorsanız, işte size birkaç öneri.

Düzenli Yürüyüşler Yapmak

Her gün az da olsa vakit bulup düzenli yürüyüş yaptığınızda, bu size kilo verme olarak geri dönecektir. Yürüyüş yapmanın, koşmaktan daha çok işe yaradığını belirtmek isteriz. Yürüyüş yapmak, merdivenlerden çıkmak, kilo vermeye yardımcı sporlardandır. Tabi bunun yanında en önemli unsur da sağlıklı yiyecekler tüketmektir. Yürüyüş yaptıktan sonra hamur işleri ve ağır yiyecekler yerseniz, yaptığınız hiçbir spor işe yaramaz. Bulunduğunuz ortamda merdiven

varsa, birkaç kez inip çıkmanız bile sizi hareketlendirecektir.

Ev İşi Yapmak

Ev işi yapıyorsanız, zaten spor yapıyorsunuz demektir. Zira evi süpürürken, çamaşır asarken bulaşık makinesini boşaltırken, cam silerken bile spor yapmış olursunuz. Günlük olarak bu işleri yaptığınızda düzenli spor işini de aradan çıkartırsınız. Yalnız, evde de sağlıklı yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin. Dışarıda yediğiniz hazır yemeklere göre, evde kendi yaptığınız yemekleri yemek daha sağlıklıdır. Çünkü kendi istediğiniz şekilde hazırlamışsınızdır. Evinizde yürüme bandı veya bisiklet varsa, bu da kendi istediğiniz saatlerde spor yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar bana yeterli gelmiyor derseniz, yapmanız gereken şey, bir spor merkezine yazılmaktır. Orada yapacağınız sporlar daha detaylıdır. Ayrıca spor merkezinin diyetisyeni varsa, ondan da sağlıklı öğütler alabilirsiniz.

Hareketli Bir İş sahibi Olun

Ne demiş büyüklerimiz. Hareket berekettir. Kendinize sürekli olarak hareket edebileceğiniz bir iş bulun. Pazarlamacılık ya da spor eğitmenliği işi gibi. Sürekli hareket insanı hem beden hem de ruhsal açıdan zinde tutar. Bu arada kazancınız da yüksek olur. Sizi mutlu eden ve spor yapabileceğiniz her iş karlıdır. Bu yüzden bilgisayar başında oturmaktan ziyade bol aksiyonlu işler tercih edebilirsiniz. Asla uzun süreli bilgisayar başında kalmayın. Kalmak zorunda iseniz ara ara küçük molalar verin ve küçük egzersizler yapın. Sürekli hareketsiz kalmak pek çok hastalığı da beraberinde getirir. Bunun için masa başı egzersizleri yapmaya özen gösterin.

Bu arada vücut, susuz kaldığında da pek çok işlevini yitirip, hastalıklara neden olabilir. Bu sebepten bol bol su içmenizde yarar var. Soğuk su, metabolizmayı daha çok hızlandırır. Su içmeyi asla ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler başlıklı makalemizde masa başı bacak egzersizleri, masa başı çalışanlara egzersiz ve masa başı egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN