Bilgi

E Vitaminin Faydaları ve E Vitamini Maskeleri

E Vitaminin Faydaları ve E Vitamini Maskeleri

E Vitaminin Faydaları ve E Vitamini Maskeleri Nelerdir ?

E vitamini suda çözünen vitaminler grubunda bulunmaktadır. Çok kuvvetli bir antioksidan tesirine sahiptir ve böylece bedeni serbest radikallerin tahrip edici tesirine karşı korur. Bu antioksidan tesiri bedeni kalp ve damar hastalıklar ve kanser gibi ciddi hastalıklar içerisinde bedeni savunma tesirine sahiptir. Damar sertleşmesine karşı savunucu özelliği bulunmaktadır. Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığı sebepli ağrıların giderilmesine yardım eder. Göz sağlığını destekler ve hatırlamayı kuvvetlendirebilir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bulunduran şahıslarda bu rahatsızlığa bağlı meydana gelen kimi komplikasyonları engellemek için de tüketilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir ve böylece bedeni bakteri ve virüslere karşı ekstra dirençli duruma getirir

E vitamininin alyuvar ( kırmızı kan hücresi ) üretimine tesiri büyüktür ve bedende tespit edilen K vitamininin de dolaylı olarak kullanılmasını destekler. E vitamini şayet doğal yollardan ( gıdalar vasıtasıyla ) alınıyorsa çok alımının bir zehirlenme veyahut yan tesiri öngörülmemektedir. Ancak doğal yollardan yeterli E vitamini alamayan şahıslar için besin takviyesi olarak alımı mevzuubahis ise çok alımında kimi komplikasyonlar gelişebilir. Bazı hallerde kan pıhtılaşmasını geciktirdi, kanama müddetini uzattığı ( regl döneminde ), mide kramplarına, ishale, baş ağrısına, mide bulantısına ve göz kusurlarına yol açabildiği de gözlemlenmiştir. Bu sebeple E vitamini şayet besin takviyesi olarak alıncak ise kesinlikle bir kan tahlili yapılmalı ve hekim kontrolünde tekliflen dozda kullanmak gerekir.

Badem yağı maskesi:

Badem yağı E vitamini sahibi olan gıdalar arasında bulunmaktadır. Aynı vakitte maskelerle harici şeklinde de uygulanabilir. Bu maskede kullanacağınız nohut unu cildinizde peeling tesiri yaparak ölü hücrelerden arındırır ve gözeneklere işlemiş kiri uzaklaştırır. Beraberinde E vitamini nemlendirici tesir gösterir.

1 yemek kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı nohut unu

2 yemek kaşığı limon suyu

Nohut unu, limon suyu ve badem yağını bir kapta sallayın. Çok katı kıvamlı bişi durumunda 1 yemek kaşığı limon suyu ek edebilirsiniz. Ardından temizlenmiş cildinize bu maskeyi sürün ve göz çevrenizden uzak tutun. Yarım saat bekletip cildinizi hafifçe ovalayın. Islak ellerinizle hafif ovmaya devam ederek maskeyi arındırın.

Bir önceki yazımız olan Cilt Gençleştiren Maske Önerileri başlıklı makalemizde bezelye maskesi, cilde maske ve Cilt Canlandirici doğal Maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN