Bilgi

Ebegümeci Faydaları!

Ebegümeci Faydaları!

Ebegümeci leylak rengiyle dikkat çeker. Bilimsel ismi “Malva”dır. Ayrıca bamya, ebegümeci ve pamuk içeren ve genellikle tarlalarda bulunan büyük Malva familyasından gelir. Genellikle 1.5 ila 3.5 metre uzunluğa ulaşır ve mor veya kırmızı çiçekler ve yuvarlak yapraklar içerir.

Ebegümeci yüzyıllardır kullanılmış ve Batı Avrupa’ya özgüdür ancak Akdeniz, Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerine yayılmış ve dünyanın çoğuna ithal edilmiştir. Çiçekleri ve yaprakları vücut üzerinde bazı güçlü etkileri olabilecek tıbbi amaçlar için kullanılır.

Yapraklar ayrıca çay hazırlamak için kullanılabilir, tohumları yenilebilir ve sağlıklı yaprakları çeşitli durumlar için tüketilebilir veya uygulanabilir. Bitki sağlığa olumlu katkıda bulunabilecek birçok aktif bileşen içerir.

Ebegümeci nedir?

Ebegümecinin uzun bir tıbbi kullanım öyküsü vardır. Yüksek müsilaj içeriği nedeniyle, idrar, sindirim veya solunum sistemlerinde iltihabı tedavi etmeye yarayan mükemmel yumuşatıcı bitkiler üretir. Aynı zamanda iyileşme kapasitesini artırmak için yararlıdır, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için bağışıklık sistemini uyarabilen analjezik etkiye sahiptir.

Buna ek olarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur, cilt sorunlarını tedavi eder, saçların büyümesine yardımcı olur, ağız sağlığını iyileştirir, sindirim işlevlerini güçlendirir, kabızlığa yardımcı olur, uykuyu iyileştirir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Ebegümeci faydaları!

  1. İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur

Ebegümeci, özellikle bölgesel olarak uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırmak için etkilidir. Bir deri yarası varken etkilenen bölgedeki bir yaprak şeklinde ebegümeci yaprakları kullanılmalı böylece yaprakların kimyasal özellikleri iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bu etki zengin vitamin bileşimi nedeniyle mümkündür.

  1. Ağrıyı gidermeye yardımcı olur

Ebegümeci, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu, kullanılmasının ana nedenlerinden biridir. Bitki, mevcut ağrı ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olan analjezik özellikler sergiler.

  1. Bağışıklık sistemini uyarır.

Ebegümecinin bağışıklık sistemini harekete geçirme kabiliyeti vardır, bu da bakteriyel enfeksiyonları önler ve zararlı maddeleri etkisiz hale getirir.

  1. Anti-inflamatuar etkisi vardır

Böcek ısırıklarında, büyük çürüklerde, güneş yanıklarında ve deri döküntülerinde iyileşme sürecinin hızlanmasında ve şişmesinde çok etkili olabilir. Ek olarak eklemlerdeki iltihaplanmanın azaltılmasında, ağrıyı azaltmada da yardımcı olabilir.

  1. Solunum hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur

Ebegümeci, herhangi bir göğüs tıkanıklığının veya solunum rahatsızlığının tedavisine katkıda bulunabilir. Hava yollarını temizlemeye ve boğaz ve bezleri hafifletmeye yardımcı olan balgamı attırabilir. Bu şekilde griple savaşmaya ve önlemeye, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit, farenjit, boğaz ve larinks enfeksiyonlarına yardımcı olur.

  1. Kabızlık tedavisinde yardımcı olur

Kabızlık, bilindiği gibi vücuda bir dizi rahatsızlık veren belirtilere neden olur. Bu ağrıları azaltmak için ebegümeci kullanılabilir.

  1. Uyku bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olur

Ebegümeci, uyku bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir. Çayını kullanarak dinlendirici bir uykuya sahip olmanıza izin vererek zihninizi ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN