Bilgi

Egzama Nedir? Türleri Nelerdir?

Egzama Nedir? Türleri Nelerdir?

Egzama hastalığı, yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Deriyi kurutarak kaşıntı oluşumuna sebep olan bu hastalık, kişinin günlük hayatta yaşam kalitesini düşürmektedir. Egzama hastalığı ayrıca cilt yüzeyinde kabarcıklar ile oluşan kızarıklık ve şişme yapan bir deri hastalığıdır. Sağlıklı yaşam ve egzama hastalığı hakkında bilinçlenmenize yardımcı olacak makalemizi okumaya devam edin.

Egzama Türleri

Kontakt Egzama:Cilde dışarıdan temas eden maddelerin yaptığı egzamalar dır. Deterjanlar, sabunlar, boya maddeleri, asitler, alkaliler ve klorlu havuz suları ve yağlar gibi kimyevi ürünler cildi tahriş etmektedirler. Hastalık uzun süre devam eyler ise deride kalınlaşma, kabuklanma meydana gelir.

Seboreik Dermatit Egzama: Kızarıklık, kepek, kaşıntı ile kendini belli eden hastalık, strese bağlı olarak gelişmektedir. Seboreik dermatit egzama yeni doğan bebeklerde de görülmekte, buna da “konak” denilmektedir.

Strese Bağlı Egzama: Stres nedeniyle oluşan egzama türüdür. İlaç tedavisi yanında psikolojik tedavi de tavsiye edilir.

Staz Egzaması: Varise bağlı ciltte oluşan egzama çeşididir. İlaç tedavisi ile bu egzama türünden kurtulmak mümkündür.

Atpoik Egzama: Daha çok bebek ve küçük çocuklarda görülen egzama türüdür. Atopik egzama, buğday, yumurta, süt gibi yiyeceklere alerji var ise tetiklenebilir.

Kenarlı Hebra Egzaması: Kasık ve uylukta görülen bir tür mantar hastalığıdır. Kadınlardan ziyade erkeklerde görülür. Mantar ilaçları ile tedavi edilebilen bir egzama türüdür

Temas Egzaması: Belli meslek gruplarında görülebileceği ve astım tetikleyicisi olabileceği gibi, genellikle meme emen bebek ve çocuklarda görülür. İki ya da yedi yaşlarında kesin olarak iyileşebilir ya da tam tersi bir seyir izleyerek yetişkinlikte konik hâle gelebilir.

Edinsel Egzama: Edinsel egzama kurdeşen şeklinde kendini gösterir. İlaç tedavisi ile kurtulmak mümkündür.

Her hastalıkta olduğu üzere, egzama hastalığının tedavisinde de erken teşhis çok önemlidir. Bu hastalığın ilgili dalda bir dermatolog uzman doktor tarafından teşhis edilmesi ve hangi tür ise buna göre bir tanı koyarak tedaviye başlanması gerekir. Dermatoloğunuzun önereceği pamuklu kıyafet seçimi, terletmeyen sağlıklı ayakkabılar ve bu ayakkabılar içerisine konacak terleme karşıtı tabanlıklar, nemlendiriciler ve yağlı kremler, yağ maskeleri ve kürler ile temizlik ürünleri ile temizlik esnasında kullanılacak eldivenler ile derinin korunması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Sigara Krizi Nedir ve Nasıl Atlatılır? başlıklı makalemizde sigara iştah, sigara kirizi ve Sigara kirizi bırakma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN