Bilgi

Egzersiz ve kas yorgunluğu

Egzersiz ve kas yorgunluğu

Her egzersizde, belirli bir oran adale hasarı oluşmaktadır. Bu sorunlar negatif bir sonuçta algılanmamalıdır.Tam tersine rejeneratif başka bir deyişle yenileyici bir haldir. Hissettiğiniz adale ağrısı egzersiz yapar iken bozulmuşprotein bileşenleri veyahut ölü doku oluşumundan kaynaklanır. Vücut egzersiz ertesi bu vaziyeti onarabilmek için nötrofil ve makrofaj (bir tür akyuvar) getirerek temizleme adımı başlatır. Bu nedenden ağrı hissetmeniz çoknormaldir. Bu akyuvarlar hasar görmüş dokuyu temizlemenin yanında bu arada serbest radikallerin de üretilmesine sebep olmaktadır. Buna çözüm antioksidanlardan gelmektedir. Antioksidanlar serbest radikallerin yol açtığı oksidatif hasardan hücreleri korumayı sağlayıcı kimyasallardır. Bu halde egzersiz yapar iken beslenme durumunuz da çok değer kazanmaktadır. Egzersiz ertesi anti0ksidan yönünden iyi bir beslenme düzeni sağlığınıza ve kaslarınıza epey şey katacaktır.

Bir de gecikmiş adale ağrılarından söz etmek isteriz. Egzersiz yapmış kimseler “ilk gün pek bir şey hissetmedim ama sonraki gün ağrılarım arttı” diyebiliyorlar. Bu vaziyet egzersiz ertesi adale hasarına karşı verilen inflamatuar (yangı)yanıtın tabii süresine bağlı olarak kesif egzersiz ertesi 24-48 saat arası meydana çıkmaktadır. Gecikmiş adale ağrıları,bir adale hareketi esnasında adale duyarlılığı ve sertlik biçiminde meydana çıkan adale yaralanması denilmektedir.Bu vaziyet egzersiz yapanlarda alışık olmadıkları kasları kullandıklarında daha fazla oluşmaktadır.

Egzersiz sonrası bazı kas yenilenme farkları şunlardır;

-Yaş, yenilenme sayısını etkiler.

-İyi idmanlı ve henüz tecrübeli şahıslar, genellikle daha düşük bir yenilenme sürecine gereksinim duyar.

-Kadınlar erkeklerden değişik endokrin sistemlerinin olduğundan kaynaklı onlarda henüz aheste yenilenme özelliği görülebilir.

-Korku, hükümsüzlük, istem eksikliği gibi negatif hisler adale yenilenmesinin kalitesini etkileyebilmektedir.

-Kas ayrılması ve bunun neticeninde ağrılar, antrenmanda yüklenmeye ve egzersizlere direk bağlı olarak değişir.

Sonuç olarak; adale ağrısı(hamlama) vaziyeti sedan ter ya da sporcu olsun normal bir sonuçta algılanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bacak Antrenmanının Önemi başlıklı makalemizde bacak antrenmani, bacak sporu ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN