Bilgi

Ejderha Meyvesi Pitaya Nedir?

Ejderha Meyvesi Pitaya Nedir?

Ejderha Meyvesi Nedir ve Nerede Yetişir?

Pitaya; bizim bildiğimiz ismi ile ”Ejderha Meyvesi” doğanın en eşsiz bitkilerinden biridir. Alev patlaması görünümüne sahip bir çiçek ve pembe bir meyvedir. Yaygın olarak ejderha meyvesi olarak bilinen orta Amerika’ya özgü ama aynı zamanda yetiştirilen ve Tayland ve Vietnam gibi çeşitli Güneydoğu Asya ülkelerinden ihraç edilmektedir.

Ejderha meyvesi aslında birkaç kaktüs türünden biridir ve akrabaları gibi tipik olarak yetiştiği kurak iklimlerde nemle benzersiz lezzetli bir meyve sağlayan etli bir sapa sahiptir. Ejderha meyvesi sivri uçlu yumuşak bir ananas gibi görünüyor. Pembe, kırmızı, sarı cilt, beyaz ve kırmızı ete sahip olabilir. Ejderha meyvesi aynı zamanda bir enginar gibi küçük siyah yenilebilir tohumların bolluğuna benzer şekilde kaplanmış yapraklara sahiptir. Lezzeti kivi ve armut karışımı gibi hafif tatlıdır, gevrek bir dokuya sahiptir. Ejderha meyvesi ilk başta biraz garip görünse de hazırlaması ve yenilmesi kolaydır. Ejderha meyvesini uzunlamasına dilimleyerek başlayın. Daha sonra eti çıkarabilir, meyveyi çeyreklere kadar dilimleyebilir ve derisini soyabilirsiniz. Sadece tohumları içeren beyaz kısmını yiyebilirsiniz ve acı olma eğiliminde oldukları için kalan pembe kısımlarınıda attığınızdan emin olun.

Ejdarha Meyvesinin İçerisindeki Vitaminler

Ejderha meyvesi şaşırtıcı sayıda phytonutrients içerir. Aynı zamanda antioksidanlar ile yüklenir ve karoten, protein, ve C vitamini (günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 10 olduğu söylenir), çoklu doymamış (iyi) yağ asitleri ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olabilir. B vitaminleri buna ek olarak bu tropikal meyve vücutta daha kolay gıda yakmak için vücuttaki diğer B vitaminleri ile birlikte B1 vitamini (tiamin) izin verebilir ve kompleks karbonhidratlar içermez. Ejderha meyvesi aynı zamanda güçlü kemikler ve dişler sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olabilir. Demir ve fosfor doku ve hücre büyüme bakım ve onarım teşvik olmak için geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ejder meyvesinden elde edilen tohum özleri çoklu doymamış yağlarda (omega-3 ve omega-6 yağ asitleri)yüksektir bu da trigliserid seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir ve kardiyovasküler bozukluk riskini azaltır. Bazı durumlarda tohumlardan elde edilen yağ da hafif bir müshil görevi görebilir. Aşırı miktarda tüketilirse sağlığınıza zararlı olabilecek bir şeker türü olan fruktoz içerdiğinden ejderha meyvesini ılımlı az bir şekilde tükettiğinizden emin olun. Kalsiyum gibi diğer besin kaynaklarındandır. Captin adı verilen bir fitokimyasal ejderha meyvesinde de bulunur. Genellikle kalp problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilecek ilaçlarda kullanılır. Ejderha meyvesinin bilinen diğer faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraların, çürüklerin daha hızlı iyileşmesini teşvik etmenin yanı sıra solunum problemleri riskini azaltabilir. Ejderha meyvesi yemek de vücuttan toksik ve ağır metallerin ortadan kaldırılmasına ve görme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olarak normal işlevini sürdürmesine yardımcı olabilir. Meyvenin kırmızı renginden sorumlu likopen alt prostat kanseri riski ile bağlantılıdır.

Çalışmalar Ejderha Meyvesi Hakkında Neleri Gösteriyor?

Ejderha meyvesinin genel sağlık ve refahı iyileştirmede rol oynadığını belirlemek için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bir araştırmacı meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyetin prostat kanserine bağlı yaşam boyu fiziksel aktivite ve oksidatif DNA hasarı arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Kanser Önleme, Asya Pasifik Dergisi 2011 bir çalışmadır . Sonuç; egzersizin ve taze meyve ve sebzelerin özellikle de ejderha meyvesi gibi likopen içeren bir diyetin hastalığa karşı koruyucu olduğu bulundu.

2004 yılında ilaç metabolizması yayınlayan başka bir çalışma onları çevreleyen sınırlı bilgi olduğundan ejderha meyvesi gibi tropikal meyvelerin kapasiteleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçladı. Çalışma olumlu sonuçlar verdi ve araştırmacılar ejderha meyvesi gibi tropikal meyvelerin insan sitokrom P450 aktivitesini inhibe edebileceğini keşfetti. Bu madde genellikle karaciğerde görülebilir. Ancak ince bağırsakta, akciğerlerde ve böbreklerde olduğu gibi diğer dokularda da bulunabilir. Bu özel maddenin mutasyonları konjenital glokom gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.

Ejderha Meyvesini tohumunu veya fidanını internetten sipariş vermek için TIKLAYIN.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN