Bilgi

Ekmek Kaç Kalori

Ekmek Kaç Kalori

Günlük hayatta her öğünde sıklıkla yediğimiz ekmek kaç kaloridir. Bir ekmek 770 kaloridir. Günlük beslenmemizde aldığımız kalorinin büyük bir kısmını ekmekten elde ederiz. Günlük harcamamız gereken bir enerji miktarı vardır ve bu enerjiyi yediğimiz besinlerden elde ederiz. Harcadığımızdan daha fazlasını alır isek bu durumda yağ oluşumuna dolayısıyla da kilo almaya başlarız.

Bir Dilim Ekmek Kaç Kalori

Bir ekmek 770 kaloridir ve dilim olarak hesap edildiğinde bir dilim ekmek 90 kaloriye denk gelmektedir. Kepekli ekmekte ise bu durum biraz daha düşük 60 kalori gibi bir şeydir.

Beyaz ekmek 770 kalori olduğundan günlük almamız gereken enerjinin çoğunu bundan elde ederiz. Beyaz ekmek kalori değil oldukça yüksek bir besindir ve kilo kontrolü için dengeli yemeye ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Bir ekmek 250-300 gr ağırlığındadır. Bu da ekmeklerin 700-800 kalori civarında olduğunu gösterir.

Peki bu kaloriden kaçmak için ne yapılabilir, kepekli ya da tam buğday ekmek tüketilebilir. Bu tür ekmeklerin kalori değeri daha düşüktür. 300 gr.’lık kepek ekmek 650 kaloridir ve nispeten beyaz ekmekten daha az kaloriye sahiptir.

Günlük beslenme dengenize özen göstermeli ve ekmek tüketimini dengeli bir şekilde yapmalısınız. Unutmamalısınız ki eğer günlük ihtiyacınız olan enerji miktarından daha fazlasını alırsanız bunu harcamanız mümkün olmayacak ve dolayısıyla yağ oluşumu ve beraberinde kilo alımı gerçekleşecektir. Dolayısıyla kilo alımı birçok hastalığın nedeni olduğu bilinmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat için dengeli beslenmeli yeterince kalori alınmalı ve hareket etmeye spor yapmaya özen gösterilmelidir. Ama bu durumu kesinlikle hiç ekmek tüketmemek olarak algılamamanız gerekir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan protein karbonhidratın da mutlaka alınması gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus dengeli bir şekilde ve kararında tüketmektir.

Bir önceki yazımız olan Diyette Karşılaşılan Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde diyette ağız kokusu, diyette agız kokusu çözümü ve diyette ağız kokusu nasıl giderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN