Bilgi

El ve Ayak Mantarı

El ve Ayak Mantarı

El ve ayakta mantar oluşması sıklıkla rastladığımız bir durumdur. Bu duruma tırnakların alt kısmında oluşan enfeksiyonların tırnağın doğal yapısını bozmasından kaynaklanmaktadır. Bu bozulmadan kaynaklı oluşan mantarlar erken tespit ve tedavi ile kısa sürede temizlenir ve sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu tür mantarlar beyaz renkte ya da sarımsı renkte kendilerini gösterirler. Daha sonra bu renk değişerek daha koyu hale gelerek kahverengi veya siyah olarak da gözlenebilmektedirler. Bu durum tırnak yapısında değişikliğe neden olabilir.

Belirtileri Nelerdir

El ve ayakta meydana gelen bu tür mantarların bir takım belirtileri vardır. Bunlar aniden renk değişimi, tırnak yapısının bozulması sertleşmeye başlaması, tırnakta ağrı hissiyatı, koku oluşumu gibi durumlardır. Bu tür değişkenler gözlendiğinde mantara karşı önlem alınmalı ve hatta mutlaka uzman bir kişiye görünmeye özen gösterilmelidir.

Bu tür belirtiler gözlemlendiğinde çok geç kalınmadan uzmanına görünmekte fayda vardır. Unutmamalı ki erken tespit edilip erken müdahale edilen her şeyin çözümü daha hızlı ve daha basit olacaktır.

Tırnak Mantarının Sebepleri

Tırnak mantarının birden fazla sebebi olabilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri, bazı hastalıkların olumsuz etkisi, ortak kullanım alanları olan havuz sauna gibi yerlerde bulaşması, ortak kullanılan ürünler olan havlu, terlik, gibi şeylerden bulaşması, ayakkabının rahat olmaması, aşırı terleme, tırnakların darbe alması, havasız kalan ayak tırnakları, düzenli tırnak kesilmemesi gibi birçok nedenden dolayı tırnak mantarı görünebilir.

Bu gibi durumlara karşı özenli olmalı el ve ayak tırnaklarının temizliği ve bakımını rutin şekilde yapmalıyız. Aksi takdirde mantar oluşumuna davetiye çıkarmış oluruz. Bu tür mantar oluşumlarında eğer ciddi bir durum gözlerseniz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Geç kalınması durumunda ciddi problemlere neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler başlıklı makalemizde mide ağrısı için iyi gelen yiyecekler, mide ağrısına iyi gelen bitkiler ve mide ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Mantar kadar illet bir hastalık yok el ayak farketmez. Kaşıntısı insanı mahvediyor. Ayak mantarı genelde ayakkabıdan geçiyor kimsenin ayakkabısını giymeyin el mantarıda genelde dandik ucuz kimyasal eldivenler dan geçiyor. El ve ayakda kaşıntı ve kızarıklık varsa hemen bir doktora başvurun ilerlemesini önleyin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN