Bilgi

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Zayıflama diyetleri genellikle kilo kaybını arttırmak için bazı içeriklere sahiptir. Bazı insanlar ilaçları, bazıları çayları, özleri, yağları, yardım etmeyi vaat eden belirli yiyecekleri ve daha birçoklarını kullanıyor. Bu yoğunluğun ortasında ortaya çıkan bir diğer ürün de elma sirkesidir.

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Sağlığa katkısı ve tonik olarak uygulanması yüzyıllar boyunca devam etmiştir ve birçok araştırma kan şekeri seviyelerinin azaltılması gibi faydaları ortaya koymaktadır.

Geleneksel olarak üretilen sirke genellikle yaklaşık bir ay içinde hazırlanır, ancak modern üretim bu adımları hızlandırabilir, bu yüzden sadece bir gün içinde hazır olabilen sirke türleri günümüzde vardır.

Genellikle, iki aşamaya bölünmüş bir hazırlama sürecinden geçerler. İlk önce, elmalar kesilir veya ezilir. İkincisinde, bakteri, alkolü fermente etmek ve elma sirkesinin ana aktif bileşeni olan asetik aside dönüştürmek için eklenir.

Neticede 15 miligramda sadece üç kalorisi olan, yaklaşık %6 asetik asit içeren karbonhidrat içermeyen ve aynı zamanda su ve malik gibi diğer asitlerin izleri olan bir sıvı elde edilir.

Elma sirkesinin faydaları!.

  1. Tokluk hissini artırır

Tok kaldığımızda genellikle daha az kalori alıyoruz ve elma sirkesi buna yardımcı olabilmektedir. Birincisi, bir iştah bastırıcı olarak hareket edebilir ve ikincisi gıdayı midede uzun süre tutarak tokluk hissi yaratır. Bunlar dolgunluk ve tokluk getirmek için iki önemli noktadır.

  1. Kilo vermenize yardımcı olur.

Elma sirkesi tüketmek, kilo kaybına ve vücut yağına katkıda bulunabilir.

  1. Şeker ve insülin seviyelerini azaltır.

Elma sirkesi, ana maddesi asetik asittir ve hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar karaciğerin ve kasların kan şekerini emebilme yeteneğini güçlendirdiğini göstermiştir.

  1. Metabolizmayı geliştirir.

Metabolizma kilo kaybına doğrudan müdahale eder ve birçok insanın metabolizmayı hızlandırma ve kilo kaybını hızlandırma yollarında kullandığı ürün olarak elma sirkesi dikkat çeker.

  1. Polikistik over sendromununun (PCOS) tedavisinde kullanılır.

Polikistik over sendromu insülin direncine bağlıdır, bu da elma sirkesinin direncin kontrolüne yardımcı olmasının da bu problemi tedavi etmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu sadece bir varsayım değil, Tohoku Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmanın sonucudur.

  1. Kolesterolü düşürür ve tansiyonu düşürür.

Yüksek kolesterol genellikle sağlık sorunlarına neden olur çünkü atardamarlarda birikerek onları daraltır ve sertleştirir. Buna ek olarak kolesterol kanı kalbe daha fazla bastırmaya zorlar bu da kalbin vücudun her tarafına kanı itmek için daha fazla çalışmasına ve yorulmasına sebep olur.

  1. Reflü belirtilerini hafifletir

Reflü genellikle mide ekşimesi, mide bulantısına neden olur. Elma sirkesi bu belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

  1. Akne ve yaraların daha hızlı onarır.

Asetik asit ayrıca aknenin tedavi edilmesine ve yaraların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Smoothie Faydaları! başlıklı makalemizde smoothie, smoothie bowl ve smoothie kasesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN