Bilgi

EN FAYDALI YAZ MEYVELERİ

EN FAYDALI YAZ MEYVELERİ

Yaz meyvelerinin her birinin vücuda ayrı bir faydası var. Farklı mineral ve vitaminleri alabilmek için her gün en az 3-4 porsiyon farklı meyve tüketmek gerekiyor. Tabii miktarını aşmamak şartıyla…

1 porsiyon meyvenin pratik olarak avuca sığacak kadar olması gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel yaz meyvelerinin faydalarını anlatıyor.

KARPUZ:

Yazın en gözde meyvesidir. Bol su içerir, likopen ve beta-karotenden zengindir. Kolesterol ve prostat kanseri için önleyicidir ve damarlarda kan akımını hızlandırır.

ÇİLEK:

En önemli antioksidanlardan C vitamini içerir ve vücut hücrelerini hasara karşı korur. Dolayısıyla kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara karşı koruyucudur, cildin yine yenilenmesinde C vitamini çok önemlidir.

KAYISI:

Sarı meyveler A vitamini ve beta-karotenden zengindir. Bunun dışında C vitamini, potasyum ve bol lif içerir. Göz ve kalp sağlığı için önemlidir, ayrıca boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

KİRAZ:

Kiraz C vitamini ve bol potasyum içerir. Potasyumu yüksek olduğundan vücutta fazla biriken suyu atmaya yardımcıdır. İçinde buluna kuarsetin kalp hastalıklarına karşı koruyucudur, kolesterol düşürücüdür.

TAZE ÜZÜM:

Yüzyıllar öncesinden beri en kıymetli meyvelerdendir. Tazesi, kurusu, pekmezi her şekliyle birçok faydası vardır. Bol lif, C vitamini ve potasyum içerir. Üzüm çekirdeği zaten bilinen bir antioksidandır. Üzüm kabuğundaki resveratrol ise C ve E vitamininden bile güçlü antioksidandır ve kansere karşı koruyucudur.

KAVUN:

Kavun kabızlığı giderir aynı zamanda idrar söktürür. Bağırsak ve cilt kanseri gibi bazı kanser türevlerine karşı kavun tüketilmesi tavsiye edilmiştir. Kavun göz sağlığına için faydalı bir meyvedir. Kavun göz sağlığını ve görme yeteneğini koruyan beta-karoten maddesini içerir. Yaşlılığın da etkisiyle oluşabilen katarakt riskini azaltan meyvedir.

Bir önceki yazımız olan Stresi Yenme Yolları başlıklı makalemizde stres, stresi yenme ve stresi yenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yazı ve yaz meyvelerini çok seviyorum örneğin karpuz ve kavun her akşam yediğim çok sevdiğim bir yaz meyvesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN