Bilgi

En Sık Görülen 10 Besin Eksikliği

En Sık Görülen 10 Besin Eksikliği

Yetersiz beslenme, dünya çapında milyonları etkileyen ciddi bir sorundur. Standart diyetler de yetersiz beslenmeye yol açabilir. Bu içeriğimizde yetersiz beslenme nedir ve bunu önlemenin en iyi yolu nedir? Bu küresel salgın hakkında bilmeniz gerekenleri ve etkilenip etkilenmeyeceğinizi öğrenmek için gerekli olacak bilgiler verdik.

Kötü Beslenme Belirtileri, Nedenleri ve Risk Faktörleri

En yaygın yetersiz beslenme nedenlerinden bazıları zayıf bir şekilde planlanan diyet, tembellik, iştahsızlık veya besin emilimini engelleyen sindirim bozukluklarıdır. Yetişkinler ya da kısıtlayıcı diyetler, yeme bozuklukları, azalan alımlar ve kanser ya da böbrek hastalığı gibi diğer tıbbi rahatsızlıklardan dolayı artan beslenme gereksinimi olan kişilerin tümü yetersiz beslenme riski altındadır.

Vücudunun ihtiyacı olan besinleri yeterince alıyorsanız besin eksikliği durumunu nasıl anlarsınız?

Spesifik vitamin eksikliği semptomları konusunda birçok belirti olmasına rağmen çoğu zaman yetersiz beslenmenin etkileri yıllarca fark edilmez. Hızlı ve elverişli bir seçenek için hangi vitamin ve minerallerin eksik olduğunuzu tam olarak belirlemenize yardımcı olabilecek laboratuvar ve tıbbi uygulamalar tarafından sunulan çok sayıda besin eksikliği testi hizmeti vardır. Alternatif olarak diyetinizi analiz etmek için bir diyetisyenle de çalışabilirsiniz.

En yaygın 10 besin eksikliği nedir?

 • D vitamini
 • Demir
 • Kalsiyum
 • İyot
 • Magnezyum
 • A vitamini
 • B12 vitamini
 • E vitamini
 • Kolin
 • Omega-3 yağlı asitler
 1. D vitamini

Güneş ışığı olarak da bilinen D vitamini, güneşe maruz kalmaya tepki olarak deride sentezlenen önemli bir vitamindir. Çok az besin kaynağı bulunan günlük ihtiyaçlarınızı güneş ışığına girmeden karşılamak inanılmaz derecede zor olabilir. Bu nedenle, D vitamini bazen dünyada en yaygın besin eksikliği olarak kabul edilir.

 1. Demir

Demir, kırmızı kan hücrelerinin ana bileşenlerinden biridir. Oksijenin kan dolaşımından hücrelere taşınmasında çok önemlidir. Öncelikle et ve hayvan ürünlerinde bulunur. Bu nedenle et yemeyen vejeteryanlar ve süt ve süt ürünleri tüketmeyenler de özellikle demir eksikliği riski altındadır.

 1. Kalsiyum

Kalsiyum, kemik metabolizmasından sinir sistemine kadar sağlığın çeşitli yönleri için kesinlikle hayati önem taşımaktadır.

 1. İyot

İyot, tiroid fonksiyonunda ve tiroid hormonlarının üretiminde merkezi bir rol oynayan önemli bir mineraldir. Bu hormonlar, metabolizmadan vücut ısısına, beyin gelişimine ve ötesine kadar her şeyi düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, diyetinizde yeterince iyot almak, tiroidinizin verimli bir şekilde çalışmasını ve tiroid sorunlarının önlenmesini sağlamanın anahtarıdır.

 1. Magnezyum

Magnezyum, vücutta yaklaşık 300 enzimatik reaksiyonda yardımcı faktör olarak hareket eden bir mineraldir. Aynı zamanda kemiklerin ve dişlerin yapısını oluşturur, sağlıklı sinir ve kas fonksiyonlarını destekler ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olur.

 1. A Vitamini

Bu yağda çözünen vitamin belki de en çok göz sağlığı üzerindeki etkileri ile bilinir. Ayrıca cilt hücresi devri, bağışıklık fonksiyonu ve üreme sağlığı gibi birçok fizyolojik süreçte yer alır. Dünyanın birçok yerinde A vitamini eksikliği görülmekle birlikte gelişmekte olan birçok ülkede ciddi bir problemdir. Bazı raporlara göre dünya çapında 127 milyona kadar okul öncesi çağdaki çocuğun ve 7 milyon hamile kadının bu önemli vitamin eksikliğinden etkilendiği tahmin edilmektedir.

 1. Vitamin B12

Kan hücresi oluşumu, enerji üretimi, sinir hücresi fonksiyonu ve DNA sentezinde yer alan B12 vitamini şüphesiz vücudunuzun etkili bir şekilde işlev görmesi için kesinlikle alınması gereken vitamindir. Ancak daha çok et, balık ve kümes hayvanları gibi hayvansal ürünlerde bulunduğu için vejeteryanlar endişe verici derecede yüksek bir risk altındadır.

 1. E Vitamini

E vitamini, hem yağda çözünen bir vitamin hem de güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve hücreleri serbest radikal hasarına karşı korur.

 1. Kolin

Kolin, metabolizma, nörotransmiter sentezi, hücre zarlarının oluşumu ve beyin gelişimi için gerekli olan temel bir besindir. Birçok gıda kaynaklarında bulunur ancak özellikle yumurta, et ve süt gibi hayvansal ürünlerde yaygındır.

 1. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri de vücudumuz için bilişsel sağlık ve kalp sağlığı başta olmak üzere birçok faydası olan bir bileşendir.

Bir önceki yazımız olan Amenore (adet görememe) Nedir? başlıklı makalemizde amenore, amenore adet ve amenore adet nedenleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN