Bilgi

Erik Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Erik Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Erik
Yaz ayları yaklaşınca birçok kişinin içine bir istek düşer; erik çıksa da yesek denir. İlkbaharın sonunda tezgahlarda kendini göstermeye başlar ancak, o zamanlar haberlerde bol bol, eriğin pahalı olduğunu görürüz. Erik ilkbaharın sonlarından itibaren birçok insanın hayallerini süsler ve o zaman geldiğinde eriğe büyük bir ilgi başlar. Sevmeyenler olsa da birçok insan eriğe dayanamaz ve tuzlayarak yer. Bunda kötü bir şey yok, çünkü erik inanılmaz lezzetli bir meyvedir. Bunun yanı sıra oldukça faydalıdır da. İçeriğinde lif, A, C, K vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir gibi mineraller, protein ve birçok bileşen bulunur. Bu sayılanların hepsi insan sağlığında farklı yerlerde oldukça önemli etmenlerdir.

Eriğin Faydaları
Erik oldukça lezzetli bir yaz meyvesi olmasının yanı sıra insan sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir meyvedir.
Erik, sindirim sisteminin dostudur. Sindirim sistemini güçlendirir ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Birçok sindirim sistemi hastalığına önlemdir. Kabızlığa, şişliğe, fazla gaz oluşumuna engel olur. Erik, lifli yapıdadır, bu da metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesine yardımcı olur.
Erik, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek miktarda C vitamini içerir, bunun yanında içeriğindeki birçok başka madde de bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcıdır. Birçok hastalığa yakalanmayı engeller, yakalanan hastalıkların tedavisinde de ek besin olarak kullanılabilir.
Erik, yüksek miktarda antioksidan içerir, bu da beyin sağlığına yardımcı olur. Beyin hastalıklarına karşı iyi bir önlemdir. Ayrıca kemikleri güçlendirir. İçeriğindeki K vitamini, magnezyum gibi maddeler kemik sağlığına ve güçlenmesine yardımcı olur.
Erik, kan yapar. Anemi hastalığının tedavisinde rol alır. Kalp sağlığının korunmasında da önemli etkisi vardır. Yüksek miktarda flavanoid ve antioksidan içerir. Kalbi güçlendirir. Kan şekerini dengeler ve normal düzeyde kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle şeker hastalığına karşı doğal bir korumadır. Kan basıncını düzenler.
Erik, solunum yollarına destek çıkar. Solunum yollarında meydana gelebilecek hastalıkların önüne geçer. Akciğerleri temizler ve çıkması muhtemel hastalıkların önünü keser. Bu hastalıklardan bazıları; astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı öksürük, kronik akciğer hastalıkları gibi sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN