Bilgi

Erkek Memesi Ne İşe Yarar

Erkek Memesi Ne İşe Yarar

Erkek ve kadın farklı özelliklerde yaratılmış iki canlıdır. Kadınların ve erkeklerin birbirinden ayrıldığı birçok nokta vardır. Özellikle kadınların bebeklerini emzirmek ve doyurmak için meme ucundan süt verme yetkinliği bulunur. Erkeklerde ise meme ucu olmasına rağmen böyle bir yetkinliği yoktur. Bu çerçevede ise kadın ve erkeği ayıran önemli noktalardan biri de hem erkek de hem de kadında bulunan meme ucu olarak bilinir. Kadının memesinde doğum sonrası süt salgılayarak bebeğin emerek hayatını sürdürmesini sağlar. Anne sütünde ciddi anlamda birçok vitamin ve besin yer almakta olup, doktorlar annelerin bebeklerini en az iki yaşına kadar emzirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Erkeklerde ise meme ucu olmasına rağmen her hangi bir özelliğinin olmaması birçok kişinin aklından meme ucu erkeklerde ne işe yarar sorusunu doğurmaktadır.

Hayat Dişi Olarak Başlıyor

Hayata gelmek sperm ve kadının yumurtalıklarının fonksiyonlarını yerine getirmesi ile mümkündür. Ana rahmindeki yaşamlarına tüm insanlar öncelikle kadın olarak başlıyor. Bu tüm insanlarda geçerli olan bir yaşam sürecidir. Allah önce insanları dişi gibi hazırlıyor fakat daha sonra erkek mi kadın mı olacağı doğum sürecinde ortaya çıkıyor. Cinsiyetle ilgili sürecin ne olacağını aslında döllenme belirliyor.

Embriyon daha dört haftalıkken meme uçları oluşur ve yedinci haftada ise erkek mi kız mı olacağı hormonu devreye girerek sürecin nasıl gelişeceğini belirlemektedir. XX kromozomu özelliğine sahip olan embriyonlar dişi gelişimi göstermektedir. Fakat Y kromozomu mevcut ise kız değil erkek gelişimi gösteriyor. Erkeklik hormonu, memelerin gelişimini engellemeye başlasa bunu yok etmesi mümkün olmuyor. Sadece gelişimi duruyor fakat meme ucu erkete embriyoda kalıyor.

Erkekte Meme Ucu Neden Mevcut?

Uzun yıllardır uzmanlar bu soruya yanıt aramak için çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çerçevede birçok uzman tarafından çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Ancak yapılan ve en çok onay alan açıklama ise Stephen Jay Gould, 1993 yılında kaleme aldığı bir köşe yazısında belirtilen şu açıklamadır. Erkekte meme ucunun neden olduğunu anlayabilmek için sperm ile kadın yumurtasının birleşmesi sonrası embriyo oluşumuna bakmak gerektiğini belirtiyor. Bu aşamada embriyo kadın ve erkek ayrımının tam olarak oluşmadığı için hem erkek hem de kadın için meme ucu oluşur ve daha sonra cinsiyet oluştukça kadın ve erkek meme ucu gelişimi daha hızlı bir şekilde ortaya çıkarak cinsiyet oluşur teorisidir. Bunun en mantıklı yanı ise insan embriyolarının dişi veya erkek oluşumlarında birbiri ile tıpatıp aynı başlaması gösteriliyor. Fakat bir süre sonra 2 cinsten birine doğru gelişim devam ederek cinsiyet oluşumu tam anlamı ile oluşmasıdır.

Erkekte Bulunan Meme Ucunun Sağlığa Yararı Var Mı?

Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar sonrasında erkek memesinin sağlık yönünden net bir yararı olup, olmadığı henüz belli değil. Fakat uzmanlar erkeklerin ve kadınların çeşitli hastalıkları meme ucundan atarak iyileştiklerini söylüyorlar. Tabi ki, bu bir varsayım olup, bununla ilgili bilimsel bir çalışma ve sonuç elde edilmiş değil. Erkekte bulunan meme ucu kadının meme ucuna baktığımızda hiçbir yetkinliği bulunmuyor. Bu çerçevede erkekte ki meme ucunun mutlaka bir faydası olabileceği düşünülüyor. Bilim adamları tarafından uzun yılların sonucunda net bir veri elde edilmiş olmayıp, ter ile birlikte erkek ve kadının hastalıkları meme ucundan attığı düşüncesi ağırlıkta.

Erkekte Meme Ucu Kanseri Olur Mu?

Kadında meme kanserinin çok sık yaşandığını görüyor ve duyuyoruz. Hatta bununla ilgili olarak birçok çalışma ve tedavi süreci geliştirtmektedir. Günümüzde meme kanseri olan kadın sayısı azımsanmayacak kadar çok. Erkekte bulunan meme ucu nedeni ile kanser olur mu ya da olursa bunun tedavisi ve belirtileri nelerdir, erkeklerin merak ettiği bir başka konudur. Erkekte meme ya da meme ucu kanseri pek görülmez. Fakat az da olsa görülen bu hastalık meme ucunda yapısal değişimlerle ortaya çıkıyor. Eğer meme ucunda farklılıklar gözlemliyorsanız, mutlaka en yakın hekime giderek görülmenizde fayda vardır. Her embriyo bir dişidir ve bu sperm ile birleştiğinde farklılık göstermeye başar. Bu nedenle erkeklerde meme ucu bulunur. Fakat yararı ya da faydası var mı konusunda uzmanlar araştırmalarına devam ediyorlar ve bilimsel olmasa da birçok açıklama yapmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenme Yemekleri başlıklı makalemizde günlük meyve tüketimi, sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenme listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN