Bilgi

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Her bayan sağlıklı, güzel görünen ellere ve tırnaklara sahip olmak ister. Özellikle iş yaşamına sahip kadınlar, güvenle uzatabilecekleri, düzgün tırnaklara sahip ellerinin olmasını istek eder. Fakat el ve tırnak bakımı çoğunlukla vakit isteyen bir iştir ve bu bakımları en iyi yapmış yerler kuaförler ve el bakımı müesseseleridir.Fakat epey zaman ve pevde ara kayıbına neden olan bu bakımı, kadınların kendisi evlerinde de yapmaları mümkündür. Bunun için birkaç kolay tüyoyu kullanarak, temiz ve henüz sağlıklı ellere kavuşmak mümkündür.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler

Kadınlar evde sıklıkla ellerinin suyla temas etmesini gerektiren işler yaparlar. Tırnaklar suyla çok temas sonrası yumuşar ve kırılmaya oldukça meyilli olur. Bu yüzden suyla temas etmeden evvel koruyucu bir eldiven takmak gerekir.Islak kalan tırnaklarda çoğu tırnak hastalığı gelişebilir ve bu da estetik yönden rahatsız edici görüntüler yaratabilir. Bu yüzden eller yıkandıktan daha sonra kurulanırken, tırnakların da iyice kurulanması gerekir.Fazla uzun tırnaklar hem tırnak rahatsızlıklarına hatta kırılmalara karşı oldukça hassastır. Bu sebeple tırnaklar derli toplu olarak kısaltılmalı, uzun kullanılacaksa da bakımları doğru bir şeklinde yapılmalıdır.Tırnaklarda meydana çıkan saralmalar, kırılmalar ve çatlamalar çoğu vakit önemsenmez. Fakat bu etkiler önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden bu etkiler görüldüğünde bir hekime müracaat ederek tıbbi görüş alınmalıdır.

Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı ?

Tırnakların bakımından evvel, bakım için kullanılacak aletlerin temiz ve steril olmasından oldukça net olunmalıdır. Steril aletlerle yapılmayan tırnak bakımları Hepatit B ve Hepatit C gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Eğer bakım kaliteli bir dükkanda yapılacak ise temizliğine dikkat etmek gerekir.Tırnak bakımının sterilizasyondan ileri aşaması, bir önceki tırnak bakımından kalan cila artıklarının temizlenmesidir. Bunun için sarfedilen asetonlar veyahut başka kimyevi çözücülerin kaliteli ve tırnakları kurutmayacak kalitede olmasına dikkat etmek gerekir. Bu çözücülerin negatif tesirlerini azaltmak için içerisine badem yağı veyahut susam yağı ilave edebilir. Alternatif olarak bu yağlar temizlik gerçekleştirdikten ardından da sürülebilir. Tırnakların hijyenikliği gerçekleştirdikten ardından tırnaklar kısaltılmalıdır. Uzun tırnakların kesimi için kaliteli makaslar kullanmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde buhar banyosunun cilde faydası, Cilt Bakımı ve cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN