Bilgi

Fındık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fındık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fındık yağının faydaları ve hangi alanlarda ne şekilde kullanılır?

Fındığın enerji verildiğini hepimiz biliriz. Peki, fındık yağının kendimize ayrıca ne gibi yararları vardır? Fındık yağının elde edilme metoduna bakarsak zeytin ve ayçiçeği yağlarına benzer şeklinde pres tekniği ile elde edildiğini görürüz. Ancak fındık yağı elde edilecek fındıklar preslenmeden evvel kavrulmaktadır.

Ilk olarak içerik olarak gıda değerlerine baktığımızda fındık yağının içinde bol miktarda B1, B2, B6 ve E vitamini yer aldığını görürüz. B vitamini bedenimizde karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarının düzenlenmesinde değerli bir rol oynadığı için fındık yağı sağlığımız için değerli bir kaynaktır. Bu vitaminleri başka bir deyişle sıra fındık yağı içerisinde %80 oleik asit, %12 linoleik asit (tekli doğmamış yağ tipi), kalsiyum, demir, çinko ve potasyum yer almaktadır. Oleik asit başka yağlara nispeten fındık yağında yüksek bir yüzdeye sahiptir ve bu asit yüksek tansiyonu olanlar için oldukça önemli bir beşindir. Yüksek tansiyonu düzenlemesinin yanında, kötü kolesterolun (LDL) butonunda ve iyi kolestrolun (HDL) artmasında değerli defa devasa bir yardımcıdır.

Fındık yağının cilde sağladığı en önemli faydaları Nelerdir ?

Güneşin zararı dokunabilecek ışınlarına karşı cildi koruyan fındık yağı yeniden, güneş kremlerine ek olarak kullanıldığı tesirli neticeler gösterecektir. Fındık yağının tek başına yüksek faktörlü güneş kremleri gibi cildi güneşten koruması beklenmemektedir fakat güneş kremlerinin içeriklerine bakıldığında bir çoğunun fındık yağı kendisinde barındıdığı görülmektedir. Aynı vakitte güneş kreminin ciltte ortaya getirebileceği yan tesirleri savunma tesiri ile güneşten korumada etkilidir. Fındık yağı kullandığınızda güneş kreminizi henüz güvenilir bir şeklinde kullanabilmeniz mümkün. Fındık yağının bronzlaştırıcı etkisini çoğaltmak için belirli karışımlar yapılmaktadır.Fındık yağının saptamış bir başka tesiri ise horlama üzerinedir. Horlama meselesi yaşayanlarda uyumadan evvel bir kaşık fındık yağı içilmesi neticesi ağız ve boğaz kaslarının gevşeyip yumuşadığı ve böylece de horlamanın azaldığı görülmüştür. Aynı şeklinde kuru öksürüğe sahip olanlarda da bir kaşık fındık yağı içildiği takdirde öksürüğün belirli bir müddet için geçtiği veyahut azaldığı görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir ? başlıklı makalemizde saç beslenmesi, saç yumurta ve saça iyi gelen besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. kolesterole kansızlığa uykusuzluğa iyi gelir enerji verir cildi gençleştirir dişleri kuvvetlendirir kemikleri güçlendirir ariyetten aga nigi naga nigiiii 😎😎😎😎😎

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN