Bilgi

Frenk Üzümü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Frenk Üzümü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Frenk Üzümü Nedir?
Batı Avrupa menşeli olsa da pek çok ülkenin kültür sistemini kullanarak yetiştirebildiği frenk üzümü aslına bakılacak olursa ülkemizde de yeni yeni adını duymaya başladığımız bitkilerin başında geliyor. Öyle ki son yılların belki de en popüler şifalı bitkilerinden olmayı başaran frenk üzümünün de faydalarından bahsetmek önemli olacaktır.
Farklı çeşitleri olmasına rağmen hemen her türü oldukça yararlı olan frenk üzümünün tadının da mayhoş kıvamda olduğunu ve tüketiminin de son derece kolay olduğunu hatırlatmak da bu noktada fayda var.
Soslarda, tatlılarda, salatalarda kullanılma imkanı sağlayan frenk üzümünden alacağınız verim ise boyutuna oran ile oldukça farklı bir noktada yer alıyor. Nitekim bitkinin hem vücut sağlığına hem de metabolizmaya katkılarını da gözden kaçırmamak gerekiyor.
Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?
Frenk üzümünün faydalarının pek çok alana yayıldığını tespit etmek çok yanlış bir yaklaşım biçimi olmayacaktır. Nitekim içerisinde bulunan bileşenler bakıldığı zaman hem vitaminleri hem de mineralleri bakımından oldukça ayrıştırıcı elementler olduğunu gözlemlemek de zor değil. Leziz bir besin olmasının yanında tüketim konusunda da ferahlık hissi veren frenk üzümünün daha detaylı sağlık faydalarını da sizler ile paylaşalım.
Ateş düşürücü özelliği olması,
Bağırsakları çalıştırması,
Kabızlığa iyi gelmesi,
İdrar söktürücü olması,
Sindirim sistemini rahatlatması,
Yaraları iyileştirici bileşenleri içermesi,
Gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelmesi.
Görüldüğü üzere frenk üzümünün sağlığa fayda anlamında pek çok ayırt edici özelliği bulunmaktadır. Bunların yanı sıra aslında değinilmesi gereken konunun gut ve romatizma hastalıkları olduğunu da belirtmek gerekiyor. Nitekim bu hastalıklar ile mücadele etmek durumunda kalan insanlar için frenk üzümü hayati bir öneme sahiptir.
Nasıl Tüketilir?
Bitkinin yaprakları vasıtası ile yapılmış olan frenk üzümü çayı bu hastalıkların tedavisinde kullanılan alternatif tıp tekniklerinden bir tanesidir. Her ne kadar yeni yeni duyulmaya başlasa da oldukça geniş bir yelpaze içerisinde frenk üzümünü değerlendirmek de daha doğru olacaktır.
Frenk üzümünün tüketimi konusunda isterseniz çiğ isterseniz çay şeklinde de tercihlerinizin olduğunun altını çizelim.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN