Bilgi

Gebe Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Gebe Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenmek gerekir. Özellikle 2 can taşıyan anne adayları bu konuda daha hassas olmalıdır. Bebek anne karnındayken tüm ihtiyaçlarını anneden karşılar. Hamilelik sürecinde annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Beslenme düzenine dikkat etmeyen anne adayı hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmış olur. Anne gebelik sürecinde; protein, vitamin, mineral, su ve kaloriye ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve dengeli beslenerek tüm bu ihtiyaçlarımızı besinlerden elde edebiliriz.

Gebe anne kendine iyi bir beslenme programı yapmalıdır. Her gıdadan yeteri düzeyde tüketmelidir. Yağ ve şeker tüketimine sınırlama getirmelidir. Yağ ve şeker bebek ve anne sağlığını olumsuz yönde etkiler. İhtiyaç duyulan vitaminleri ilaçlardan değil günlük tüketilen gıdalardan almaya özen gösterilmelidir. Vitaminler doğal yollarla elde edilmelidir. Beslenme yetersizliği olan annede kusma ve bulantılar oluşur.

Gebelik döneminde anne en çok demir ihtiyacı duyar. Bu süreçte anneye takviye demir verilmelidir. Anne demir yönünden zengin besinler tüketmelidir. Anne 3 öğün yerine 5 öğün beslenmelidir. Öğün sayısını arttırarak annenin aşırı yemek yeme riski azaltılır şişkinliği azaltılır. Böylece mide hafifletilmiş olur. Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bol sıvı annede kabızlığı ve halsizliği önler. Kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır. Yüksek oranda kafein anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiler. Günlük taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Tüketilen ürünlerin taze ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Gdo içeren gıdalardan uzak kalmak gerekir. Gebe iken oruç tutmak, diyet yapmak, aşırı egzersiz yapmak bebek ve anne sağlığını olumsuz etkiler. Anne gebelik süresince kesinlikle sigara içmemelidir. Alkol kullanımı da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Anne adayı hastalandığı zaman doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar başlıklı makalemizde gebelik önce yapılması gerekenler, gebelik öncesi ve gebelik öncesi bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN