Bilgi

Gebe Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Gebe Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Gebe kalmak evli kadınların ortak hayalidir. Gebelik haberi sonrası tatlı bir bekleyiş başlar. Bir anne adayının gebe olduğunu nasıl anlarız? Hangi durumlarda anne adayı gebe kalmıştır? Gebeliği anlamanın yolları nelerdir? Bu konuda uzman görüşü alarak bir yazı dizisi hazırladık.

Gebeliğin birçok belirtisi vardır. En belirgin gebelik belirtisi annenin adet döneminde rutin olarak yaşadığı adet kanamalarını yaşamamasıdır. Adet döneminde kanama yaşanmaması gebeliğe işaret eder. Kesin gebeliği anlamak için tek başına yeterli değildir. Hamile olan kadınların midesi bulanır ve kusmaya başlar. İdrar bölgesinde yanmalar meydana gelir. Anne adayı artık kendini yorgun ve bitkin hisseder. Annenin göğüs bölümünde belirginlikler meydana gelir. Vajinanın akıntı rengi değişir. Fetal hareketler görülür. Anne adayı psikolojik değişimler yaşar.

Gebe kadının adet kanaması gecikir. Adet kanama gecikmesi mevsime ve iklimsel şartlara göre değişebilir. Adet kanama gecikmesi psikolojik durumdan etkilenir. Yoğun stres ve kaygı yaşayan annenin adet dönemi gecikebilir. Adet döneminde şeker hastalığı yaşayan annenin adet dönemi değişebilir. Yeni doğum yapan ve emziren kadınlarda adet döneminde kanama görülmez.

Gebelik döneminde kusmalar genellikle 3. Aydan sonra görülür. Her 10 gebe kadının 6sında mide bulantıları görülür. Gebelik döneminde kadınlarda uterus mesane bölgesine baskı yapar. Bu da gebede idrar sorunlarına neden olur. Mesanedeki duyarlılık azalır. Gebe sürekli idrar yapmak ister fakat bir türlü yapamaz. Gebe kadının halsizliği ve yorgunluğu 20. Haftadan sonra azalır. Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyetin artması gebeliğin belirtisidir. Göğüs artık hormon salgılamaya başlar. Gebe kadının yeme alışkanlığı değişir. Gıdalara karşı hassaslaşır. Koku alma yeteneği gelişir. Bazı gıdalardan tiksinir. Anne adayı bu süreçte duygusal değişimler yaşar. Çabuk sinirler ve parlar. Bu süreçte duygularda dengesizlikler yaşanır.

Bir önceki yazımız olan Gebe Kadınlar Nasıl Beslenmeli başlıklı makalemizde gebe anne nasıl beslenmeli, gebe kadın nasıl beslenmeli ve gebe kadınlar nasıl beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN