Bilgi

Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Gebelik Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için iyi bir planlama yapmak gerekir. Süreç baştan sona kadar iyi düşünülüp her şeyin iyi ayarlanıp organize edilmesi gerekir. Gebelik öncesi yapılan hazırlıklar gebelik sürecinin rahat geçmesini sağlar. Gebelik planlaması en az 3 ay öncesinden yapılmalıdır. Tetik ve değerlendirmelerde anormal bir durum tespit edilmediği sürece gerekli önlem ve tedbirler önceden alınmalıdır. Hamilelik öncesinde annenin vitamin ve folik asit değerlerine dikkat etmesi gerekir. Annenin sağlık kontrollerini düzenli yaptırması gerekir.

Anne şeker kontrolünü yaptırıp şeker hastalığı varsa önceden tedbir almalıdır. Sinir testi, meme kontrolü detaylıca incelenmelidir. Hamilelik sürecini etkileyen durumların olup olmadığı önceden belirlenmelidir. Kalıtsal ve genetik hastalık durumları için detaylı testler yaptırılmalıdır. Tomografi ve mide filmleri yaptırılmalıdır. Annenin zayıf ya da aşırı kilolu olması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden kilo kontrol için uzman doktora müracaat etmek gerekir. Vücut kitle indeksi hesaplanmalıdır. Anne ve baba psikolojik olarak gebelik sürecine hazır olmalıdır.

Gebelik sürecinde annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Sigara ve alkol kullanımından sakınmak gerekir. Kan tahlilleri ve kan uyuşmazlığı önceden tespit edilmelidir. Kan tahlilleri içinde kızamık, kızamıkçık ve hepatit testleri yaptırılmalıdır. Hamilelik için en uygun dönem adet kanaması başlamadan 14 gün öncesidir. Hemogram ve kansızlık durumları için gerekli tedaviler başlatılmalıdır. Annenin sağlıksız olması durumunda annedeki hastalıklar bebeğe kalıtım yoluyla geçer. Hamilelik sürecinde anne hem ruhsal hem de bedensel açıdan sağlıklı olmalıdır. Anne hamilelik sürecinde günlük en az 30 dakika yürümelidir. Bol sıvı tüketmelidir. Çay, kola ve kahve tüketimini azaltmalıdır. Vücuda zarar verebilecek bitkisel çaylardan uzak durmalıdır. Doğum öncesi hamilelik çantası hazırlamalıdır. Bu çantada gerekli sağlık kontrol evrakları hazır bulundurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Nedir? başlıklı makalemizde kürtaj, kürtaj 2018 fiyatları ve kürtaj günah mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN