Bilgi

Gebelik Sürecinde Anne Vücudunda Oluşan Değişimler

Gebelik Sürecinde Anne Vücudunda Oluşan Değişimler

Gebelik döneminde anne vücudunda bir takım değişimler gözlemlenir. Bu değişimleri bilmek annedeki tedirginliği yok eder. Anne vücudu gebelik süreci başladıktan sonra kendini yeni oluşuma hazırlar. Anne adayı çift can taşımaya başlar. Bu yüzden vücut fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bebek tüm ihtiyaçlarını annenin vücudundan karşılar. Bu yüzden annenin sağlıklı olması bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu süreçte anne vücudu bir takım tepkiler verir.

Vücut gelişmiş bir uyum mekanizmasına sahiptir. Gebelikte anneyi bekleyen bir takım değişimler vardır. Gebelik 9 ay sürer. Her kadın mutlaka bu süreci en az 1 defa yaşar. Değilimler hızlı bir şekilde gerçekleşir. Yumurta ve spermin döllenmesi ile vücut değişim için atağa geçer. Değişimler doğum anına kadar devam eder. Annenin bu değişimlere ayak uydurması için bilinçli olması gerekir. Başına gelecekleri bilmesi annenin korkularını yok eder.

Gebelik başlayınca ilk 1 hafta içinde embriyo şeklinde rahme tutunur. Hücreler hızla bölünüp çoğalmaya başlar. Embriyonun oluşması ile birlikte anneden hızı hormonal değişimler görülür. Rahim büyür ve fetüste fiziksel değişimler meydana gelir. Anne adayının ruhsal yapısı da değişir. Anne adayı vücutta fazla sıvı tutmaya başlar. Kanındaki kolesterol seviyesi yükselir. Serbest yağ oranı anne vücudunda artış gösterir. Anne vücudu demire ihtiyaç duyar. Anne adayı bu süreçte dışarıdan demir takviyesi almalıdır. Annenin bağışıklık sistemi baskılanmaya başlar. Kanın pıtılaşma eğilimi artar. İdrarla birlikte anne vücudunda glikoz atılımı gerçekleşir. Anne adayı bu süreçte diş eti rahatsızlıkları çeker.

Anne adayı gebelik döneminde hızlı kilo alır. Cildi, tırnakları, saçları ve diş etinde değişimler gözlemlenir. Annede cilt lekeleri oluşur. Meme başında beyaz ve sarı renkte süt akmaya başlar. Annenin vücudunda progesterin hormon sayısı artar. Cilt kuruluğu görülür. Kalbi daha hızlı atar. Göğüs kafesi genişlemeye başlar. Diyaframı yükselir. Aşırı kilo alımı anne ve bebek sağlığı açısından sakıncalıdır. Aşerme döneminde anne adayı beslenmesine dikkat etmelidir. Aş-eren anne beslenirken bebeğin sağlığını da göz önüne alınarak sakıncalı ve yasak besinlerden uzak durmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Gebelik İçin Alınması Gereken Önlemler başlıklı makalemizde gebelik sağlık ve yaşam, gebelik sağlıklı beslenme ve gebelik sağlıklı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Gebelikdan sonra istesenizde istemesenizde vucudunuzda ciddi değişiklikler oluyor. Özellikle göbek sarkması ve çatlaklıklar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN