Bilgi

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelik sürecinde ağız ve dişler genelde anne adayları tarafından ihmal edilir. Bu süreçte anne ağız ve diş sağlığı bozulur. Hayat boyu bize yeterli olan dişler bu dönemde dökülmeye başlar. Yeteri düzeyde yapılmayan ve ihmal edilen dişler gebelik döneminde ciddi sıkıntılarla karşılaşır. Anne gebelik sürecinde dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. Fırçalama işi bittikten sonra diş arasında kalan besinleri temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Dişler günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Fırçalama sonrası ağız bakım suyu ile ağız bakım ve temizliği yapılmalıdır.

Gebelik döneminde dişler çürümeye daha yatkındır. Diş çürümesini engellemek için ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Ağız ve diş sağlığı en çok menopoz, gebelik ve ergenlik dönemlerinde hasar görür. Gebelikte diş kaybı ise tamamen batıl bir düşüncenin ürünüdür. Diş bakımı yeteri düzeyde yapılmazsa diş kaybı yaşanır. Bu yüzden annenin kalsiyum bakımından zengin besinlerle beslenmesi, beslenme sonrası dişlerini fırçalaması gerekir. Gebelik sürecinde bebek de kalsiyum ihtiyacını anneden karşılar. Bu yüzden annenin ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı gebelik sürecinde iki katı fazladır.

Gebelikte ortaya çıkan hormonal değişimler de diş çürümesini tetikler. Anne adayı gebelik döneminde aş ermeye başlar. Bu süreçte abur cubur fazla tüketir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan kusmalar da diş çürümesine neden olur. Gebelik hormonları dişleri çürütür. Gebe kadınlarda diş eti kanaması çok sık görülür. Gebe kadınlar dişlerini fırçalarken uygun diş macunu kullanmalıdır. Bu süreçte diş hekiminin fikri alınmalıdır. Fırça olarak küçük başlı, orta sertlikte kıllı fırçalar kullanılmalıdır. Diş eti hassasiyeti varsa yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Diş eti iltihabı olması durumunda uzman jinekolog ile görüşüp tedavi süreci gebeliği olumsuz etkilemeyecekse başlanmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı ile son 3 ayı arası diş tedavisi ertelenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Hangi Durumlarda Doktora Gidilir? başlıklı makalemizde gebelik doktor, gebelikte hangi durumlarda doktora gidilmeli ve gebelikte hangi durumlarda doktora gitmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN