Bilgi

GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR ?

GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR ?

Hamilelik hem anne yönünden hem de bebek yönünden beslenmenin en değerli bulunduğu evrelerden bir tanesidir. Hamilelik evveli ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne yönünden doğum risklerini yanında getirirken, hamilelik zehirlenmesi ve anne ölümlerine neden olabilir. Bebeklerde ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde ciddi anlamda artışa ve ölü doğuma taban hazırlamaktadır.Hamilelik evveli ve gebelik döneminde beslenme, hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Bu nedenle gebe bayan gebeliği süresince; kendisi gereksinimi olan enerji ve gıda ögelerini karşılamak, beden depolarını dengede tutmak, bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişimini sağlamak, emzirmeye hazırlık için salgılanacak sütün enerji ve gıda ögelerini karşılamak yerine kafi ve dengeli beslenmelidir.

Hamilelik döneminde kilo alımı ne kadar olmalıdır ?

Hamilelik süresince makul ağırlık kazanımı değerlidir zira bebeğin doğum ağırlığı gebelik süresince ağırlık kazanımına bağlıdır. Gebelik süresince yetersiz ağırlık kazanımı (6 kg’ın altında) düşük doğum çoğunluklu bebek dünyaya getirme şansını artırmaktadır. Normal ağırlık kazanımı olan kadınlar, epey ya da az ağırlık kazanımı olan kadınlardan çoğunlukla daha düşük soruna sahiptir.Hamile bayanın vücudundaki farklılıklara ahenk sağlaması için ağırlık kazanımı değerlidir. Bebeğin ağırlığının yanında, çoğalan kan hacmi, büyüyen göğüsler, plasenta ve amniyotik sıvı annenin ağırlık artışına katkıda yer almaktadır.Sağlıklı erişkin kadınlar için hamilelik süresince normal ağırlık kazanımı 10-14 kg ( ayda 1-1.5 kg) arasındadır.18 yaş altı, fiziksel etkinliği epey olan hamilelerde ve hamilelik başlangıcında zayıf olan kadında bebeğin beslemesinde güçlük olabilir. Bu gebelerin 14-16 kg ağırlık kazanmaları istenir. Hamileliğin başlangıcında kilolu olan bayanın çok ağırlık kazanmasına lüzum yoktur. Aşırı şişmanlık doğum zorluğuna yol açabilir.Unutulmaması gereken bir başka konuysa gebeliğin 4. ayından ardından annenin zayıflaması sakıncalıdır.

Hamilelik döneminde vitamin ve mineral desteği gerekli midir ?

Gebeliğin getirdiği gıda unsuru ihtiyaçları farklı gıdaları içeren, yeterli ve dengeli bir diyetle karşılanabilmektedir. Demir, folik asit ve başka değerli gıda unsurları ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya yardımcı olmak için bireyin hekimi doğumdan evvel multi-vitamin ve mineral suplemanı tüketimi önerebilir. Tam bir vejetaryen diyet tatbik etmek (hayvansal dolayı hiçbir gıda yok), çoğul gebelikler (ikiz, üçüz) ya da diyette kimi gıda ögelerinin yetersiz birşey gibi nedenlerden kaynaklı hamilelik müddetince bir supleman(besin desteği) kullanmayı gerektirebilir.

Bir önceki yazımız olan Düşükten Sonraki Ruhsal Süreç başlıklı makalemizde düşük, düşükten sonra ve düşükten sonra gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN