Bilgi

Gıda Alerjisi Nedir?

Gıda Alerjisi Nedir?

Gıda alerjisi, belirli bir yiyeceğin yutulmasından hemen sonra oluşan bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur. Hatta bazı insanlarda alerjiye neden olan az miktarda gıda bile, sıklıkla şiddette farklılık gösteren belirtileri ve semptomları tetikleyebilir. Bazı durumlarda, gıda alerjisi şiddetli semptomlara ve hatta anafilaksi olarak bilinen yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir.

Gıda alerjisi üç yaşın altındaki çocukların % 6 ile % 8’ini ve yetişkinlerin % 3’ünü etkiler. Tedavi olmaması durumunda bazı çocuklar yaşlandıkça besin alerjilerinin şiddetini artırabilirler.

Gıda alerjisinin nedenleri nelerdir?

Bağışıklık sistemimizin işlevi, vücudu bakteriler, virüsler ve toksinler gibi zararlı maddelerden korumaktır. Bazı insanlarda, bağışıklık tepkisi, belirli bir gıda gibi genellikle zararsız olan bir madde tarafından tetiklenir. Bu olduğunda gıda alerjisi dediğimiz vücutta istenmeyen bir reaksiyon meydana gelir.

Gıda alerjilerinin nedeni, vücut tarafından belirli bir gıdaya alerjiye neden olan immünoglobulin E (IgE) antikorları adı verilen bir madde türünün üretimi ile ilgilidir. Herhangi bir gıda alerjik reaksiyona neden olabilir, ancak bazı gıdalar ön plana çıkar.

Çocuklarda en yaygın gıda alerjileri şunlardır: Yumurta, süt, yer fıstığı, deniz ürünleri (karides, yengeç, ıstakoz), soya, kurutulmuş meyveler.

Yiyecek alerjisi genellikle çocuklukta başlar fakat her yaşta ortaya çıkabilir. Birçok çocuk yaşlandıkça alerjiden kurtulur ancak bazı alerjiler ömür boyu sürülebilir.

Yetişkinlerde en yaygın gıda alerjileri şunlardır: Balık, yer fıstığı, deniz ürünleri, kurutulmuş meyveler.

Gıda alerjisi tedavisi nasıl yapılır?

Bir gıda alerjisi için kanıtlanmış tek etkili tedavi, reaksiyonu tetikleyen yiyeceklerden kaçınmaktır.

Kişinin vücudun sadece bir bölgesinde semptomları varsa (örneğin, belirli yiyecekleri yedikten sonra) tedaviye ihtiyaç olmayabilir çünkü bu durumda semptomlar muhtemelen kısa bir sürede ortadan kalkacaktır. Hafif merhemler semptomlardan biraz rahatlama sağlayabilir.

Gıda alerjisine hangi doktor bakar?

Alerjinin tedavisi ve kesin tespiti için dahiliye uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Dahiliye bölümünde alerjinin tespiti için gerekli testler yapılır. Testler kan ve deriden yapılır.

Bir önceki yazımız olan İlaç Alerjisi Nedir? başlıklı makalemizde bebeklerde ilaç alerjisi tedavisi, ilaç alerjisi ve ilaç alerjisi ateş yaparmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN