Bilgi

GÖĞÜS KANSERİ

GÖĞÜS KANSERİ

Göğüs dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde hızlıca bölünerek çoğalması nedeni ile göğüs kanseri oluşmaktadır. Vücutta ki bütün hücrelerin çekirdeğinde hücrelerin büyümelerini sağlayan genler vardır. Bu genler hücrelerin çoğalma sistemini kontrol etmektedirler. Bu genler çeşitli etkenler radyasyon, radyoaktif maddeler ile temas sonucu gibi nedenlerle hücrelerin çoğalma sistemlerini kontrol edememe durumuna gelmektedirler. Hücrelerin kontrolsüz bölünme ve çoğalması sonucu genlerin sıralanış dizisi bozulmaktadır. Bunun sonucunda da doku fazlalığı ve dokunun yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Bu fazla dokular tümör olarak adlandırılır. Eğer bu doku içerisinde yer alan hücreler başka zaman ile başka dokulara ve organlara sıçramalar yapabilmektedirler. Bu sıçrama yapan tümör kötü huylu tümördür. Eğer tümör iyi huylu ise başka yapılara ve organlara sıçrama yapmamaktadırlar.

Meme kanserinde en önemli risk grubu kadınlardır. Özellikle östrojen denilen kadınlık hormonuna maruz kalınma süresinin çok fazla olması kanser riskini arttırır. Ortalama ergenlik yaşından önce adet görme 55 yaşından sonra menopoza girme östrojen hormonuna maruz kalınan süreyi oldukça arttırmaktadır. Doğurganlığın en üst seviyede olduğu çağlarda doğum kontrol hapları kullanmak ya da çok uzun süre bu hapları kullanıyor olmak meme kanseri riskini arttırmaktadır. Menopoz sonrası sıkıntıların giderilmesi için kullanılan hapların en başında içerisinde östrojen hormonu içeren haplar gelmektedir. Östrojen hormonu içeren hapların 5 yılı aşkın süre ile kullanımı meme kanseri riskini arttırır. Genel olarak kadınlarda görülen meme kanseri erkeklerde görülebilmektedir. Yaklaşık olarak 100 meme kanseri vakasından 1’i erkeklerde görülmektedir. Belirti ve bulgular kadınlardaki ile aynıdır. Fakat durumun farkında olunmaması nedeni ile kanser ileri seviyelerde teşhis edilebilmektedir.

Göğüs kanseri hücrenin tümörleşip belirli bir hale gelmesine kadar uzun bir zaman geçmektedir. Kadınlar meme kanserini genellikle elle kontrol yöntemi ile bulmaktadırlar. Göğüste meydana gelen sert düzensiz ve pütürlü kitleler meme kanserinin en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Bazı durumlarda hastada bu gibi belirtiler görülmemektedir. Meme kanserinin tanısı için mutlaka mamografi ile incelemeler yapılmalıdır. Genel olarak belirtileri göğüste ya da koltuk altında ele gelen sert ve pürüzlü yapıda kitle, memenin başında bir takım akıntı, meme başında şekil bozukluğu (çökme, çekilme), göğüste derisinde kuruma ve soyulma, göğüste kızarıklık ve çatlamalar, göğüste genel olarak şekil bozukluğu veya renk değişimidir. Meme kanseri tanısında mamografi, ultrasonogrofi, galaktogrofi ve biyopsi kullanılmaktadır.

Meme kanseri tedavisi kanserin kaçıncı evrede olduğuna, hastanın genel olarak sağlık durumu göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Uygulanan tedaviler;

Cerrahi Tedavi: genellikle kanser ile savaşın ilk evresini oluşturur. Kanserli kitle cerrahi müdahale ile alınır. Bunun yanında koltuk altı lenf bezlerinden biyopsi alınır ve herhangi bir tehdit içeriyor ise bu lenflerde alınır.

Radyoterapi: cerrahi müdahale sonrasında kanserli hücre kalma ihtimaline karşı X ışınları ile kanserli hücreler öldürülür.

Kemoterapi: vücutta bulunan kanserli hücreleri öldüren ilaç tedavisidir. Bu ilaç tedavisi 5-6 ay sürmektedir. Aynı anda birden fazla ilaç kombinasyonu kullanılmaktadır.

Hormono terapi: bazı kanserli hücreler östrojen hormonuna duyarlı olabilmektedirler. Bu hormon nedeni ile büyüyüp yayılabilmektedirler. Bu tedavi yöntemiyle östrojen hormonunun varlığını ortadan kaldırmak amaçlanır. Sağlık sektöründeki gelişmeler sayesinde birçok kanserde olduğu gibi meme kanserin de de yaşama ihtimali oldukça artmıştır.1. evreden 4. Evreye meme kanserinin sağ kalım oranı 5 yıllık %89’dur.

Bir önceki yazımız olan Kanserin Genel Belirtileri başlıklı makalemizde erkeklerde en sık görülen kanser belirtileri, kadınlarda en sık görülen kanser belirtileri ve kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN