Bilgi

Göz Kanseri Nedir?

Göz Kanseri Nedir?

Göz kanseri, gözü saran dokularda meydana gelir. Gözün çeşitli kısımlarında ortaya çıkar. Kötü huylu tümörler göz kanserine neden olur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çok sık görülür. Yaşlı ve renkli gözlü kişiler yüksek risk gurubu taşır. Kalıtım göz kanseri oluşumunda etkilidir. Çiftçilik, balıkçılık gibi güneş altında uzun süre çalışan kişilerde görülür. Göz kanseri; görmede azalma, gözde kayma ve şaşılığa neden olur. Bebeklik döneminde yaygın olarak görülür.

  • Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Uzun süre belirti vermez, sinsi gelişir. Kişi bulanık görmeye başlar. Ani görme kayıpları yaşanır. Işık parlaması ortaya çıkar. Görme alanı gittikçe daralır. Gözün renkli kısmında koyu noktalar oluşur. Gözbebeği şekil değiştirip kontrolsüz biçimde büyür. Göz, göz yuvasından kayar. Gözün ışığa karşı hassasiyeti artar.

  • Göz Kanseri Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Göz kanseri oluşmasında en önemli faktör kalıtımdır. Yaşlı ve renkli gözlü olanlarda daha sık görülür. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar yüksek risk taşır. Güneş ışığı göz kanseri oluşumunu tetikler. Sigara ve alkol kullanan kişilerde daha çok görülür. Kimyasallara maruz kalan ve yüksek oranda radyasyon alan kişilerde göz kanseri görülür.

  • Göz Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide hastanın yaşı, sağlık koşulları ve hastanın pozisyonu dikkate alınır. Erken teşhis tedavi için önemlidir. Tedavi için cerrahi göz operasyonu yapılır. Gözün renkli kısmı iridektomi yöntemi ile alınır. İlerleyen göz kanseri vakalarında enükleasyon ile göz tamamen alınır. Orbital yöntemi ile göz çukurundaki yağ ve sinir dokusu çıkarılır. Şekil bozukluğunu önlemek için plastik cerrahi operasyon yapılır. Lazer yöntemi ile kanserli hücreler tedavi edilir. Radyasyon tedavisi ile kanserli hücrelerin çoğalması engellenir. Gözden doku alınarak göz biyopsisi yapılır. Erken teşhis edilen göz kanseri lazer ile tedavi edilir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde cilt kanseri, cilt kanseri belirtileri ve cilt kanseri görselleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN