Bilgi

Hamilelerin Kullanmaması Gereken Güzellik Ürünleri Nedir?

Hamilelerin Kullanmaması Gereken Güzellik Ürünleri Nedir?

Hamilelik süresince kadınlar olduğundan daha dikkatli davranmaktadır ve bunlardan bir tanesi ise kimyasal içeren güzellik ürünleridir. Kullanımlarında hem anne hem de bebek için zararlı olan kozmetik ürünler şunlardır.

Diazolidinil Üre (Formaldehit) ; Saç kremi, losyon, güneş kremleri vb. gibi kullanılan Formaldehit kanserojen olarak görünmektedir ve hamilelerde kullanımları önerilmez.

Dioksan (Sodyum Laürat Sülfat) ; Köpük banyosu, sıvı sabun, şampuan ve saç kremlerinde yer alan bu ürünler Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının acıkmasına göre kanserojen içeren ürünler arasında yer almaktadır.

Hidrokinon ya da Glutatyon; Özellikle de cilt aydınlatıcı kremlerde yer alan bu kimyasallar maddeler kullanıldığında, cilt bunları çok kolay emer. Bu sebeplerden dolayı da hamilelik dönemlerinde bu ürünleri kullanmayı azaltmak hatta kullanmamak en iyi çözüm olacaktır.

Oksibenzon; Nemlendirici, güneş kremi ve tıraş sonrası bakım kremlerinde bulunan Oksibenzon kullanımlarından sonra vücutta östrojen hormonu gibi davranabilmektedir. Ayrıca bu maddede hayvanlarda sperm üretimi değiştirdiği de gözlemlenmektedir. Cildiniz güneş kremi kullandığınızda önemli miktarda oksibenzonu emiyor ancak bu maddenin endometriozis ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği bilinmemektedir.

Triklosan; Antibakteriyel sıvı sabun, traş kremi ve diş macunlarında kullanılan bu ürünler hamileler tarafından çok dikkat edilmelidir. Ürünlerde yer alan bu kimyasalların doğum kusurlarından kansere kadar hormonal dengesizliklere neden olabilen bir endokrin bozucu olduğu bilinmektedir.

Retinil Palmitat ve Ratinol (A Vitamini) ; Yaşlanmaya karşı olan cilt bakım ürünler ve nemlendiricilerde kullanılan bu kimyasallar cilt kolajeninin parçalanmasını önleyen bir vitamin türü olmaktadır. Bu özellikler sayesinde popüler bir antiaging ürünüdür. Fakat bilinmesi gerekmektedir ki hamilelik sürecinde yüksek dozda A vitamini tüketilmesi, doğum kusurlarına sebep olmaktadır. Ayrıca bazı oral retinoidlerin, reçeteli sivilce ilaçları gibi, fetüs için çok tehlikeli oldukları bilinmektedir ve hamilelik süreçlerinde kesinlikle kullanımları önerilmemektedir.

BHA ve BHT Antioksidan

Ruj, nemlendirici, göz farı, bebek bezi kremleri, allık ve pudralarda bulunan bu kimyasallar, kozmetik ürünlerinde koruyucu madde olarak kullanılmaktadır ve hormon bozulmasına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda ise bu kimyasalların hamilelik süreçlerinde kullanımları anne adaylarını ve bebekleri etkilediği görünmüştür.

Pilatik; Pilatik ürünleri genellikle oje, losyon, parfüm ve saç spreylerinde bulunur. Bu madde vücudun normal hormon fonksiyonlarına mücadele edebilir.

Paraben; Paraben ürünleri genellikle şampuan, vücut losyonları, yüz temizleyici vb. gibi ürünlerde bulunmaktadır. Parabenler ile ilgili olarak en önemli endişe ise, parabenin östrojeni yani kadın üreme sisteminin gelişiminden ve düzenlenmesinden sorumlu hormonları taklit edebilme yeteneğidir. AB Parabenleri çocuklara yönelik ürünler yasaklanarak kullanılmamaktadır. Hamile kadınlarında bu kimya politikalarını düşenerek kesinlikle kullanmamaları gereklidir.

Etanolaminler; Bu madde kozmetik ürün etiketlerinde genellikle MEA, TEA, DEA, trietanolamin ya da dietanolamin şeklinde yazmaktadır ve özellikle de maskara, saç boyaları, parfüm, güneş kremi ve losyon gibi ürünlerde bulunmaktadır. Bu madde ortan sistemi toksisitesine ve bazı kanser türlerine neden olabilmektedir. Avrupa Birliği DEA maddesini kozmetik ürünlerde yasaklamıştır. Yapılan araştırmalarda ise hamile kadınların DEA’ya maruz kalması durumunda çocukların beyin gelişiminin kalıcı olarak etkilendiği ve hafıza fonksiyonlarının etkileneceği hakkında vurgulamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Emzik Kullanmak Doğru Mu Yanlış Mı? başlıklı makalemizde bebeğe emzik kullandırma, Bebek ve bebek emziği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN