Bilgi

Hamileliğin 4. Haftası

Hamileliğin 4. Haftası

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğiniz hala minicik. Büyüklüğü 0.36 mm ile yaklaşık 1 mm arasında değişir. Bir milimetre bu sayfadaki bir ‘0” harfinin yarısı kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Bu dönemde, hamile olduğunuz hiç belli değildir. Henüz kilo almadınız ve dış görünüşünüz henüz değişmedi, o yüzden neden henüz hiç bir değişim fark etmediğinizi anlayabilirsiniz. Bebeğinizin fetal gelişimi hala çok erken aşamalar dadır ancak birçok önemli değişim olmaktadır! Yerleşen blastokist rahmin yüzeyine doğru daha sıkıca tutunur ve amniyotik sıvı ile dolacak olan amniyotik boşluk şekillenmeye başlar. Plasenta oluşmaktadır; plasenta hormon üretiminde ve oksijen ile besin taşınmasında önemli bir rol oynar. Anneye ait kanı içeren damarlarla ilgili bağlantılar kurulmaktadır.

Embriyo Tabakaları

Değişik hücre katmanları gelişmektedir. Bunlar germinal tabakalar olarak adlandırılır ve çeşitli organlar şeklinde bebeğinizin bazı bölümlerinde gelişir. Üç adet tabaka bulunmaktadır – ektoderm, endoderm ve mesoderm. Ektoderm tabaka sinir sistemi (beyin dahil), deri ve saçı oluşturacaktır. Endoderm tabaka gastrointestinal bölge, karaciğer, pankreas ve tiroit bölümünde gelişecektir. Metodermden ise iskelet, bağ dokuları, kan sistemi, urogenital sistem ve kasların çoğu oluşacaktır.

Sizde Oluşan Değişimler

Büyük bir olasılıkla bu haftanın sonunda adet döneminizin başlamasını bekleyeceksiniz. Başlamadığından da hamilelik aklınıza gelebilecek ilk şeylerden biri olabilir! Corpus Luteum (Sarı Cisim) Yumurtlama döneminde yumurta hücresi yumurtalıktan ayrılır. Yumurtalıkta yumurtanın geldiği bölgeye corpus lutem adı verilir. Hamile kalırsanız hamileliğin corpus luteum olarak isimlendirilir. Corpus luteum, yumurtlamalar hemen sonra yumurtanın serbest kaldığı yerde kopan folikülün yerinde oluşur. Yumurtalıkta bulunan küçük bir sıvı kesesi gibi görünür.

Plasenta oluşmadan önce hamileliğe yardım etmek için progesteron gibi hormonları üretmek için hızlı kan damarı gelişimine uğrar. Corpus luteumun önemi çok fazla tartışma konusu olmuştur. Hamileliğin ilk haftalarında çok önemli olduğuna inanılmaktadır, çünkü progesteron üretir. Plasenta bu fonksiyonu hamileliğin 8. ve 12. haftalarına üstlenir. Normal corpus luteum bütün hamilelik boyunca sürmesine rağmen corpus luteum azaldığı dönem olan hamileliğin 6. ayına kadar devam eder.

Davranışlarınız Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında , hemen hemen her anne-baba bebeğinin kusursuz olup olmayacağını merak eder. Anne-babaların çoğu gereksiz yere endişelenir. Önemli doğumsal kusurlar yalnız yeni doğanların % ‘ünde belirgindir. Bu % 3^lük doğumsal kusur bilinen anormalliklerin nedenleri midir? Önlenebilirler mi?

Anormal Fetal Gelişimi

Teratoloji anormal fetal gelişimini inceleyen bilimdir. Bütün vakıaların yarısından az bir bölümünde doğumsal kusurun kadınların bakımıyla ilgilenen doğum uzmanlarına ve diğer doktorlara genellikle zararlı olabilecek faktörler (teratojenler) hakkında sorular sorulur. Bir teratojen majör ve minör yapısal sakatlıklar ve organların fonksiyonlarındaki anormallikler dahil, doğumsal kusurlar oluşturabilecek faktördür. Araştırmacılar, zararlı olduklarına inandığımız bazı etmenlerin tehlikesini henüz kanıtlayamamışlardır. Bazı etmenler, eğer fetal gelişimin belli, kritik bir zamanında etkili olurlarsa majör kusurlara neden olabilirler. Ama diğer zamanlarda zararlı olmayabilirler. Cenin en büyük gelişimini tamamladıktan sonra genellikle 13. hafta’dan itibaren belli bir faktörün etkisi büyük yapısal kusurların yerine sadece gelişim azlığı veya daha küçük organ büyüklüğüne sebep olabilir. Bunun bir örneği kızamıkçıktır. Eğer hamileliğin ilk trimesterında cenine hastalık bulaşırsa, kalp anormallikleri gibi birçok anatomik kusura neden olabilir. Daha sonra ortaya çıkan bir kızamıkçık enfeksiyonu daha az ciddiyet taşır.

Zararlı Etmenlere Maruz Kalmaya Karşı Bireysel Tepkiler

Belirli etmenlere ve farklı dozlardaki etmenlere karşı bireysel tepkiler büyük ölçüde değişir. alkol buna iyi bir örnektir. Bazı ceninler çok az miktarda alkolden zarar görürken, bazı ceninlerde çok miktarda alkol hiçbir etki göstermez. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, olası zararlı etmenler konusunda edindiğimiz bilgilerin çoğunu sağlamaktadır. Bu bilgiler yararlı olabilir ama her zaman doğrudan insanlar üzerinde uygulanamaz. Diğer bilgiler, hamile olduklarını bilmediklerinden veya belli bir maddenin zararlı olduğunu bilmeyen kadınların karşılaştığı durumlardan elde edilmiştir. Bu örneklerden bir araya getirilen bilgileri doğrudan belirli bir hamileliğe uygulamak zordur.

4.Hafta için Tavsiye ( Pasif içicilik sigara içmeyen bir kadını ve gelişmekte olan bebeğini etkileyebilir. Sigara içen kişilerden, hamileliğiniz süresince yanınızda sigara içmemelerini isteyin. )

Beslenme Düzeniniz

Hamileliğiniz dönemine kilo almak için hazırlıklı olmalısınız. Bu, sizin ve büyümekte olan bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Tartılmak ve kilonuzun arttığını görmek sizin için zor olabilir. Kendinizi bırakıver-meniz gerekmez; dikkatli ve sağlıklı bir biçimde beslenerek kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Ama hamileliğinizin gereksinimlerini karşılamak için yeterince kilo almanız gerekmektedir.

Uzun yıllar önce, kadınların çok fazla kilo almasına izin verilmezdi bazen bütün hamilelik boyunca sadece 6 ile 8 kilo! Günümüzde, kilo alımını bu derece sınırlamanın bebek veya anne adayı için sağlıklı olmadığını biliyoruz. Bununla birlikte, Amerikan Kanser Araştırmaları Kurumu, hamilelik döneminde kilo alımınıza dikkat etmeniz için önemli bir neden göstermiştir. Tek bebek beklenen bir hamilelik boyunca 19 kilodan fazla kilo alan normal kilolu kadınların, menopozdan sonra meme kanseri olma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu fazla kiloları hamilelikten sonra verememek de riskin artmasına katkıda bulunur.

Yavaş yavaş kilo alın. Hamile olduğunuz için kendinizi bırakmayın. İki kişi için yemek yiyor olabilirsiniz ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz! İlk trimesterda aldığınız kilo miktarı önem taşır. İlk 13 haftada aldığınız kilonun, sizin hamileliğin daha sonraki dönemlerinden alacağınız kilodan çok bebeğinizin doğum kilosuyla yakından ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer ilk trimester da çok alırsınız bebeğiniz iri olur. Tersine, hamileliğin başlarında çok kilo almazsanız bebeğinizin doğum kilosu daha düşük olabilir.

Kalorilerle sorunu olmayan şanslı bir kadın olmadığınız sürece büyük bir olasılıkla hamilelikte her istediğinizi yiyemeyeceksiniz. Öyle olsa bile, seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz. ve sağlıklı beslenmelisiniz. Besleyici gıdalar alın. Boş kalorili gıdalardan sakının (çok şekerli ve yağlı olanlardan). Taze meyve ve sebzeleri seçin Mümkünse kafeinden sakının. Daha sonraki haftalarda bu konuların birçoğunu ele alacağız.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 3. Haftası başlıklı makalemizde gebeliğin 3. ayı, gebeliğin 3. ayında neler yapılır ve hamileliğin 3 ayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN