Bilgi

Hamileliğin 5. Haftası

Hamileliğin 5. Haftası

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğiniz henüz çok fazla büyümedi. Yaklaşık 1.25 mm uzunluğunda.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Bu dönemde siz de hala büyük değişimler yaşamazsınız. Hamile olduğunuzu bilseniz bile diğer insanların dış görünüşünüzün değiştiğini fark etmeleri biraz zaman alacaktır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Daha şimdiden, sonra kalbi oluşturacak olan tabaka gelişmiştir. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır. Bu süre içerisinde bebeğinizin iskeleti de şekillenmeye başlamaktadır.

Sizdeki Değişimler

Artık birçok değişim ortaya çıkmakta, bazılarından haberdar olabilirsiniz; diğerleri yalnız bazı testlerden sonra ortaya çıkacaktır.

Hamilelik Testleri

Hamileliğin erken tanısını daha yaygın hale getiren evde uygulanan hamilelik testleri daha hassas hale getirilmiştir. Testler hamileliğin ilk döneminde ortaya çıkan bir hormon olan insan koryonik gonadotropinin (HCG) varlığını belirler. Bir hamilelik testi henüz bir adet döneminiz gecikmeden önce pozitif çıkabilir! Birçok test siz hamile kaldıktan 10 gün sonra pozitif sonuçlar (hamile olduğunuzu belli eden) verebilir. İster bir hastaneden ister bir klinikten ya da evde, hamilelik testleri yapmaya para yatırmadan ve duygusal enerji harcamadan önce bir adet döneminizin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Evde bir hamilelik testi yapmak için en uygun dönem adet döneminiz geçtikten sonraki ilk gün veya ondan sonraki herhangi bir gündür. Eğer testi çok erken yaparsanız, yanlış bir negatif sonuç alabilirsiniz, yani test hamile olmadığınızı söylese bile gerçekte hamile olabilirsiniz! Yanlış negatif sonuçlar, testi .ok erken yapan kadınların % 50’sinde ortaya çıkar.

Eve uygulanan testlerin çoğu, hamileliğinizi ”belirlemekte” ne kadar yardımcı olduklarına göre ne kadar etkili oldukları değişir. Bir çok hastanede ve klinikte para harcamanızı gerektirmeyen bedava gebelik testleri yapılmaktadır.

Babaya Tavsiye; Sizden istenmeden evi temizleyin veya elektrik süpürgesiyle süpürün.

Mide Bulantısı ve Kusma

Bazı kadınlar için, kusma olsun ya da olmasın erken bir hamilelik belirtisi mide bulantısıdır; genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Bu durum hamile kadınların hemen hemen % 70’ini etkiler. İster sabah, ister günün başka bir saatinde ortaya çıksın, genellikle erken başlar ve siz hareket ettikçe gün içinde artar.

Sabah bulantısı hamileliğin 6. haftasında başlayabilir. Cesaretli olun, sabah bulantısı giderek artar ve genellikle ilk trimesterın sonuna doğru biter (13.Hafta). Sabırlı olun ve bu durumun geçici olduğunu aklınızda bulundurun. Birçok kadında mide bulantısı olur. Genellikle tıbbi yardım alacak kadar soruna neden olmaz. Bunun yanında, hyperemesis gravidarum (aşırı derecede mide bulantısı ve kusma) olarak adlandırılan bir durum çok fazla kusmaya neden olur, bu da besin ve sıvı kaybına neden olur. Böyle bir durumda hamile kadın çoğu kez damardan verilen sıvılar ve ilaçlarla hastanede tedavi edilir. Ayrıca bu problemi tedavi etmek için hipnoz yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

5. Hafta İçin Tavsiye Önlem: Reçetesiz satılan öksürük ve nezle ilaçlarını kullanırken dikkatli olun. Bazıları % 25 oranında alkol içerir.

Aşırı derecede mide bulantısı ve kusmanız olursa, eğer hiçbir şey yiyemiyor ve içemiyorsanız ya da günlük aktivitelerinize devam edemeyecek kadar hasta hissediyorsanız doktorunuzu arayın. İlk doğum öncesi randevunuz bir süre için programlanmayabilir ama acı çekmeniz için bir neden yoktur. Doktorunuzun tavsiye edeceği ve size yardımcı olacak bazı basit öneriler bulunabilir. Doktorunuz bir reçete de yazabilir. Bu durumun normal olduğuna dair içinizin rahatlaması ve bebeğinizin iyi olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir.

Akupressure!

Hamilelikteki normal mide bulantısı ve kusma için tamamen başarılı olan bir tedavi yoktur. Sabah bulantısının belirtilerini hafifletecek bir hap, Birleşik Devletler’de Bendectin ismi altında satılmaktadır ve ilaç doğumsal kusurlara neden olduğu iddialarıyla 1980’lerin başında piyasadan kaldırılmıştı. Bunun yanında, araştırmalar bu iddiaları desteklemedi ve hamilelik döneminde kullanımın güvenli olduğu ispatlandı. FDA (Amerikan Gıda Dairesi), bu ilacın inceleme ve araştırma verilerini yeniden gözden geçirdi ve ilacı ”güvenli” kabul etti. Bendectin reçete ile satılmaktadır. Akupressure, akupuntur ve masaj mide bulantısı ve kusma ile başa çıkmada yardımcı olabilir. Akupressure bantları, deniz tutması için takılır, bazı kadınların daha iyi hissetmelerini sağlar. Ayrıca mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olacak FDA onaylı başka bir araç daha vardır.

Bu, bebeğinizin gelişiminde son derece önemli bir dönemdir. Mide bulantısını yatıştırmak için, karnınızdaki bebeği hamilelik sırasında kullanımının güvenilir olup olmadığını bilinmeyen bitkilere, reçetesiz satılan ilaçlara veya diğer ”ilaçlara” maruz bırakmayın. Doktorunuzla mide bulantısı ila başa çıkmanın farklı yollarını ele alın.

Miden bulantısını hafifletmeye yardımcı olan akupressure bantlarını duymuş olabilirsiniz. Akupressure yönteminden daha öteye giden başka bir araç FDA tarafından onaylanmıştır. Bu bant, 1997’den beri piyasadadır ve araç tutması ve kemoterapi nedeniyle pek çok kişinin yaşadığı mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için kullanılır. Yeni bir çalışma, sabah bulantısını hafifletmeye de yardımcı olduğunu gösterdi. Patentlidir. ReliefBand markası altında satılmaktadır, hemen hemen büyük bir kol saati kadardır ve bileğinizin iç kısmına kol saati gibi takılabilir. Hafif elektrik sinyalleri kullanarak, bilekteki sinirleri uyarır; bu uyarının, beyin ve mide arasında oluşan ve mide bulantısına neden olan mesajları engellediğine inanılmaktadır. Kişisel rahatınıza yönelik maksimum seviyede kontrol için sinyalleri ayarlamanıza olanak tanıyan çeşitli uyarı düzeyleri vardır. Mide bulantısı başladığında kullanılabilir veya hasta hissetmeden öncede takabilirsiniz. Bu cihaz, yeme veya içmeye engel olmaz. Suya ve darbeye dayanıklıdır, o yüzden her zaman kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz Bazı Şeyler.

Daha iyi hissetmenizi sağlamak için daha sık ve az yemek yiyin. Uzmanlar ne hoşunuza gidiyorsa onu yemeniz konusunda hemfikir. Hoşa giden gıdalar daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabileceğiniz gıdalar olabilir. Eğer ekşi hamurlu bir ekmek veya limonlu bir soda istiyorsanız hemen alın! Bazı kadınlar proteinli gıdaların midelerinde daha iyi sindirildiğini fark ederler; bu gıdalar; peynir, yumurta, yer fıstığı yağı ve yağsız etlerdir. Gıdaları kontrol altında tutamazsanız bile sıvı sıvı alımınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Dehidrasyon (vücudun susuz kalması ) bir süre yemek yemekten daha ciddi bir durumdur. Eğer çok fazla kusuyorsanız, kusarken kaybettiklerinizi yenilemenize yardımcı olması için elektrolit içeren sıvılar seçmeniz gerekebilir. Doktorunuza hangi sıvı içecekleri önerdiğini sorun.

Sabah Bulantısına Hazır Olun.

Yanınızda kendinize ait ”sabah bulantısı” acil durum çantası taşımanız iyi bir fikir olabilir. Özellikle gün içinde mide bulantısı ve kusmadan şikayetçiyseniz bunu çok kullanışlı bulabilirsiniz. sağlam bir çantaya, deliği olmayan birkaç şeffaf plastik poşet (plastik market poşetleri iyi bir seçimdir), ıslak mendil, yüzünüzü ve ağzınızı silmek için mendil veya peçeteler, ağzınızı ve dişlerinizi çalkalamak için bir küçük şişe su, mide asitlerini temizleme için bir dış fırçası ile diş macunu ve küçük bir şişe ağız spreyi veya nefes açıcılar bulundurmak iyidir. Acil durum çantanız yanınızdayken, nerede olursanız olun, Hamileliğin bu geçici yan etkisiyle başa çıkmak için kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Eğer mide bulantısı ve kusmadan şikayetçiyseniz, size yardımcı olabilecek çabuk işe yarayan bir yol var. Bunlar mide bulantısını azaltmaya yardım eden çeşitli meyve aromalı lolipoplardır. Bu ürünleri marketinize veya ecza-nenize sorun.

Fark Edeceğiniz Diğer Değişimler

Hamileliğin başlarında sık sık idrara çıkmanız gerekebilir. Bu durum hamileliğin büyük bir bölümünde devam edebilir ve özellikle doğum yaklaştığında, rahminiz genişledikçe ve idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız etmeye başlar. Göğüslerinizde değişimler fark edebilirsiniz. Göğüslerde veya göğüs ucunda ağrı veya acı olması oldukça yaygın bir durumdur. Ayrıca meme ucunun etrafındaki bezelerin arttığını görebilirsiniz. Göğüslerinizin hamilelikten nasıl etkilendiği konusunda daha fazla bilgi için 13. Hafta makalemize bakınız.

Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik veya çabuk yorulmadır. Bu genel belirti bütün hamilelik boyunca devam edebilir. Doğum öncesi vitaminlerinizi ve doktorunuz tarafından verilen diğer ilaçları aldığınızdan emin olun, yeteri kadar dinlenin. Eğer halsizlik yaşıyorsanız, şeker ve kafeinden sakının; her ikisi de bu problemi daha da kötüleştirir.

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı

Hamilelik sırasında kadınların aldığı kilo miktarı değişir. Aslında, kilo verme durumundan toplam 25 kilo veya daha fazla kilo almaya kadar değişir. Komplikasyonların bu kilo değişimlerinde en uç noktaya kadar arttığını biliyoruz. Bu yüzden, hamilelik sırasına kilo alımı için ”ideal” olarak bir rakam belirlemek zordur. Alacağınız kilo miktarı, hamile kalmadan önceki kilonuz tarafından etkilenir. Uzmanların birçoğu, 20. haftaya kadar haftada 300 gr, daha sonra 20. ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir. Diğer araştırmacılar kilo alım miktarının, az kilolu, normal kilolu ve çok kilolu kadınlar için kabul edilebilir olduğunu belirtmektedir. Aşağıdaki tabloya bakınız.

Hamilelikte Ortalama Kilo Alımı

Vücut Türü Uygun Kilo

  • Düşük kilolu 14 il1 20
  • Normal kilolu 12 ila 17
  • Aşırı kilolu 7 ila 12

Eğer Hamilelik sırasında kilo alımı konusunda sorularınız varsa bunları doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamileliğiniz boyunca ne kadar kilo almanız gerektiğini size tavsiye edecektir. Hamileyken rejim yapmak akıllıca bir fikir değildir, ama bu kalori alımınızı takip etmemeniz anlamına gelmez. Kalorilerinize dikkat etmelisiniz! Yediğiniz gıdalardan uygun besinleri almak bebeğiniz için önemlidir. Siz ve gelişmekte olan bebeğiniz için besin sağlayacak gıdaları seçin.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 4. Haftası başlıklı makalemizde 4 hafta hamilelik anne, 4 hafta hamilelik belirtisi ve 4 hafta hamilelik nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN